17 srážek vlaku se stromem za tři dny – u Krnova vlak vykolejil

Od pondělí do dnešního rána Drážní inspekce eviduje 17 srážek vlaku se stromem, přičemž v jednom případě po srážce vlak vykolejil. Celkově byla škoda odhadnuta na více než milion korun.

Aprílové počasí, které od včerejšího dne komplikuje dopravu v celé České republice, se nevyhnulo ani železnici. Komplikace způsobovaly především spadané stromy na trať. Od pondělí 30. března Drážní inspekce eviduje celkem 17 mimořádných událostí, kdy se vlak srazil se spadlým stromem. Všechny srážky se obešly bez zranění a vznikla pouze škoda přesahující milion korun. Dvě třetiny z těchto událostí se udály během včerejšího dne. Takový vysoký počet srážek vlaku se stromem během jednoho dne je zcela výjimečný – v minulém roce se událo nejvíce pět srážek vlaku se stromem za den. Letos již Drážní inspekce eviduje 37 srážek vlaku se stromem, přičemž tyto nehody si vyžádaly jedno vážné zranění a odhadovaná škoda přesáhla tři miliony korun. Letos již přesáhl počet srážek se stromy polovinu počtu těchto případů za celý loňský rok (za rok 2014 DI eviduje 73 srážek se stromy se škodou 9 mil. korun).

Srážky vlaku se stromem

Prozatím poslední srážkou vlaku se stromem je mimořádná událost mezi Branticemi a Miloticemi nad Opavou v dnešních ranních hodinách, kde se srazil osobní vlak jedoucí z Krnova do Moravského Berouna se stromem, přičemž při srážce došlo k vykolejení vlaku prvním podvozkem. Provoz na této trati je stále přerušen a pravděpodobně bude obnoven až během dnešního dopoledne.

 

Vykolejení posrážce Vykolejení po srážce

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává preventivní státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/EU.

 

V Praze dne 1. 4. 2015

Mgr. Martin Drápal, v.r.

mluvčí Drážní inspekce

 

 

 

Nahoru