krátké zprávy

Tochovice na Příbramsku: mrtvý chlapec a dívka na přejezdu

10. 06. 2009 – 

Smrt 11letého chlapce a 18leté dívky si dnes ve 13.15 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu v Tochovicích na Příbramsku. Motorový osobní vlak jedoucí z Březnice do Příbrami se s automobilem Škoda Fabia střetl na přejezdu s nedávno instalovanou světelnou signalizací bez závor v rychlosti přibližně 60 km/h a vykolejil, řidička utrpěla těžké zranění a byla převezena do nemocnice,  kde na jeho následky zahynula, chlapec byl usmrcen na místě. Výše škody byla předběžně vyčíslena 50 tisíc korun na vlaku, 300 tisíc korun na automobilu a dalších 5 tisíc korun vzniklo na trati. Podle předběžného šetření Drážní inspekce byla signalizace na přejezdu v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice.

 

Zranění strojvedoucího a řidiče autojeřábu v Ledči nad Sázavou

03. 06. 2009 – 

Zranění strojvedoucího a řídiče autojeřábu si dnes ve 12.08 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Ke střetu motorového osobního vlaku jedoucího ze Světlé nad Sázavou do Čerčan došlo na přejezdu s výstražnými kříži a značkou STOP, obě zranění jsou lehká. Škoda byla vyčíslena 300 tisíc korun na vlaku a 60 tisíc korun na autojeřábu, provoz se podařilo obnovit v 15.30 hodin. Příčina nehody s největší pravděpodobností nebude na straně železnice.

 

Preventivní akce "Držte se!"

21. 05. 2009 – 

Drážní inspekce je partnerem preventivní akce "Držte se!", která se koná v pondělí 25. 5. 2009 na zkušebním okruhu u Velimi. Jedná se o osvětovou preventivní akci určenou novinářům a zástupcům médií, kteří budou moci shlédnout simulace nebezpečných situací vyplývajících z nezodpovědného chování v okolí železnice. Akce je určena pouze akreditovaným zájemcům - bližší informace naleznete na internetových stránkách Českých drah (www.cd.cz).

 

Vykolejení a srážka dvou tramvají v Brně

12. 05. 2009 – 

Lehké zranění řidiče tramvaje a jedné cestující si vyžádalo vykolejení a následná srážka tramvaje s protijedoucí tramvají dnes v 8.21 hodin v Brně na křižovatce ulic Francouzská a Vranovská. Při jízdě přes výhybku vykolejil poslední podvozek přívěsného vozu tramvaje linky č. 3 a tento vůz svým levým bokem narazil do protijedoucí tramvaje linky č. 9. Při nehodě byla lehce zraněna jedna cestující v tramvaji č. 3 a řidič tramvaje linky č. 9 a škoda na tramvajích byla vyčíslena na 150 tisíc korun. Zatím nelze určit, zda je příčinou vykolejení technická závada na tramvaji, svršku nebo k ní došlo důsledkem selhání lidského činitele. Vše bude zřejmé až po provedení komisionální prohlídky tramvaje a rozboru rychloměrného proužku. Provoz byl obnoven v 10.10 hodin. Fotografie z této nehody.

 

Smrt na přejezdu v Mutěnicích na Hodonínsku: řidič ovlivněn návykovou látkou

17. 04. 2009 – 

V pátek 17. dubna 2009 v 10:01 hodin se v Mutěnicích na Hodonínsku střetl motorový osobní vlak jedoucí z Hodonína do Zaječí s osobním automobilem. K nehodě došlo na železničním přejezdu zabezpečeném výstražnými kříži. Z místa nehody byli odvezeni dva tězce zranění spolujezdci z osobního automobilu, z nichž jeden posléze zemřel. Řidič automobilu byl zraněn lehce. Škoda je předběžně vyčíslena na 80 tisíc korun na vlaku a na 80 tisíc korun na automobilu. Na trati škoda nevznikla, provoz byl přerušen od 10:01 do 12:50 hodin. Drážní inspekce na místě nehody prověřuje, zda byly ze strany železnice dodrženy všechny platné předpisy. Orientační test řidiče automobilu na ovlivnění návykovými látkami je pozitivní.

 

Vykolejení vlaku v Brně, škoda téměř milion korun

01. 04. 2009 – 

Škodu 990 tisíc korun si dnes v 7.02 hodin vyžádalo vykolejení sunuté soupravy určené na vlak EC 71 Gustav Mahler do Vídně v Brně hlavním nádraží. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, provoz na trati po vedlejších kolejích nebyl přerušen.

 

Vykolejení osobního vlaku na spadlé skále na Šumpersku

31. 03. 2009 – 

Vykolejení, škodu min. 400 tisíc korun a delší přerušení provozu si v pondělí v 18.48 hodin mezi Vysokými Žibřidovicemi a Hanušovicemi zastávkou vyžádal střet motorového osobního vlaku se skálou. Vlak jedoucí ze Starého města pod Sněžníkem do Hanušovic v rychlosti cca 40 km/h vykolejil na kusu skály o rozměrech 2 x 1,3 metru. Nehoda se obešla bez zranění, škoda na motorovém vozu byla předběžně vyčíslena na 300 tisíc korun a na trati 100 tisíc korun. K obnovení provozu dojde až během úterý.

 

Srážka lokomotivy a rychlíku v Praze-Vršovicích

14. 03. 2009 – 

Dnes v 18.14 hodin se v Praze-Vršovicích srazila posunující lokomotiva s rychlíkem Macocha jedoucím z Brna do Prahy. Lokomotiva narazila do boku čtvrtého vozu rychlíku, který právě vjížděl do stanice. Srážka se obešla bez zranění. Vykolejil třetí a čtvrtý vůz rychlíku i posunující lokomotiva.
Na stanovení příčiny nehody je dosud brzy, s největší pravděpodobností se ale jednalo o selhání lidského činitele. Podle předběžného šetření lokomotiva do jízdní cesty rychlíku vjela bez povolení (na návěst "posun zakázán"). Drážní inspekce bude prověřovat technický stav lokomotivy, další informace budou zřejmé až po provedení všech odborných expertíz. Nehoda si vyžádala škodu 1,5 milionu na rychlíku a lokomotivě a 0,5 milionu na železničním svršku.

 

Střetnutí na přejezdu v Kaplici na Českokrumlovsku: škoda 2,6 milionu korun

28. 01. 2009 – 

Škodu 2,6 milionu korun si vyžádala nehoda na železničním přejezdu se světly bez závor v Kaplici na Českokrumlovsku, kde se dnes v 5.10 hodin střetnul osobní vlak jedoucí z Horního Dvořiště do Českých Budějovic s kamionem. Nehoda se obešla bez zranění, výše škody byla předběžně vyčíslena 1 milion korun na vlaku, 1,3 milionu korun na kamionu, 130 tisíc korun na poškozeném výstražníku přejezdu, 120 tisíc korun na trakčním vedení a škoda dalších 50 tisíc korun vznikla také na trati.
Podle dosavadních informací kamion na přejezdu uvízl. Řidič měl vypovědět, že na přejezd vjel v době, kdy signalizace ještě nebyla v činnosti a snažil se ještě varovat strojvedoucího. Zastavit vlak se ovšem strojvedoucímu přes veškerou snahu už nepodařilo. V době střetnutí byla signalizace na přejezdu v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice. Fotografie z této nehody

 

 

Střetnutí na přejezdu v Libuni na Jičínsku: zraněn řidič traktoru

16. 01. 2009 – 

Zranění řidiče traktoru a vykolejení lokomotivy nákladního vlaku si dnes v 11.05 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu v Libuni na Jičínsku. K nehodě nákladního vlaku s traktorem došlo na železničním přejezdu s výstražnými křízi a značkou "Stůj, dej přednost v jízdě" u Libuně zastávky. Výše škody byla vyčíslena 510 tisíc korun na vlaku, 250 tisíc korun na traktoru Zetor a drobná škoda ve výši 5 tisíc korun vznikla také na poškozeném nástupišti zastávky. Provoz na trati Hradec Králové - Turnov bude obnoven po nakolejení lokomotivy nehodovým vlakem z České Třebové.

 

Mrtvý řidič při srážce na přejezdu v Petrově na Hodonínsku

15. 01. 2009 – 

Smrt slovenského řidiče osobního automobilu Ford Escord si dnes ve 13.35 hodin vyžádal střet na železničním přejezdu s výstražnými kříži a značkou "Stůj, dej přednost v jízdě" v Petrově na Hodonínsku. Řidič před přejezdem nezastavil a vjel přímo pod osobní vlak jedoucí z Javorníku nad Veličkou do Hodonína. Výše škody byla vyčíslena půl milionu korun na motorovém osobním vlaku Regionova a v řádech desítek tisíc korun vznikla také na starším autě. Při střetnutí na vlaku došlo k poškození vzduchového brzdového potrubí, vlak proto nemohl brzdit a tlačil auto před sebou 480 metrů. Rozhledové poměry na přejezdu jsou v pořádku, zavinění nebude na straně železnice.
Nehodám na přejezdech v zimě častokrát nahrávají také sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky, proto je třeba dbát co nejvyšší opatrnosti. Od počátku letošního roku už došlo ke 14 nehodám (dvě osoby byly usmrceny a jedna zraněna), přičemž ke třem z nich došlo důsledkem uvíznutí automobilu na přejezdu. Připomínáme, že když vozidlo zastaví na železničním přejezdu, musí jej řidič odstranit mimo trať. Je-li to nemožné, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

 

Srážka rychlíku a nákladního vlaku v Sudoměřicích u Tábora

13. 01. 2009 – 

Milionovou škodu si dnes v 6.10 hodin vyžádal střet rychlíku jedoucího z Českých Budějovic do Prahy a nákladního vlaku v Sudoměřicích u Tábora. Nákladní vlak jedoucí z Prahy do Českých Budějovic měl ve stanici křižovat s protijedoucím rychlíkem, zůstal však posledním vozem stát v profilu jízdní cesty rychlíku. V rychlosti cca 40 km/h došlo ke srážce, při které nebyl nikdo zraněn, výše škody na lokomotivě rychlíku ale dosáhla 50 tisíc korun a dalších 950 tisíc korun bylo vyčísleno na poškozených pěti vozech rychlíku a posledním vozu nákladního vlaku. Na stanovení příčiny nehody je dosud brzy, vše ale nasvědčuje tomu, že se jednalo o selhání lidského činitele. Provoz na trati byl obnoven v 9.55 hodin.

 

Hledáme svědky nehody u Lysé nad Labem

18. 12. 2008 – 

Na počátku byla jízda 22letého řidiče dodávky Fiat Scudo, který v pátek 12. prosince v 11.35 hodin při horších klimatických podmínkách nedokázal zastavit před železničním přejezdem se světly bez závor mezi Otradovicemi a zastávkou Lysá nad Labem-Dvorce a narazil do boku osobního vlaku. Auto bylo vlakem odraženo, řidič byl při nehodě zraněn. Až potud se jedná o standardní nehodu bez pochybení zaměstnanců železnice – signalizace na přejezdu byla v činnosti. Osobní vlak nicméně nezastavil a pokračoval v jízdě až do Lysé nad Labem, kde vlakvedoucí osobního vlaku nehodu ohlásil výpravčímu. V tu chvíli se ale už k automobilu blížil nákladní vlak, který se s autem střetnul v 11.49 hodin. Ani téměř 15 minut nestačilo železničářům k tomu, aby na trati zastavili provoz. Hledáme svědky - cestující z osobního vlaku č. 6409, kteří by nám pomohli osvětlit okolnosti nehody. Prosím, pište na e-mail: prevence@dicr.cz nebo volejte na tel. 224 805 501.

 

Těžce zraněný řidič autojeřábu na přejezdu u Moravských Budějovic

25. 11. 2008 – 

Těžké zranění řidiče autojeřábu a škodu ve výši 400 tisíc korun si dnes v 8.20 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu mezi Moravskými Budějovicemi a Jackovem. Ke srážce nákladního vlaku a autojeřábu došlo na přejezdu s výstražnými křiži a značkou "Stůj, dej přednost v jízdě". Škoda na lokomotivě, která první nápravou vykolejila, byla vyčíslena na 150 tisíc korun, dalších 200 tisíc korun škody vzniklo na trati a 50 tisíc korun na převráceném autojeřábu Tatra T148. Provoz na trati Moravské Budějovice - Jemnice je přerušen.

 

V Praze se srazily tři tramvaje

21. 11. 2008 – 

Dnes se v 11.45 hodin na smyčce Výstaviště v Praze-Holešovicích srazily celkem tři tramvaje linky číslo 5. Jedna tramvaj nedobrzdila a zezadu narazila do stojící tramvaje, která se posunula a zezadu narazila do tramvaje stojící před ní.
Nehoda se odehrála na smyčce bez cestujících. Ke zranění nedošlo. Podle prvotních odhadů škoda zřejmě přesáhne půl miliónu korun.
Provoz na pražských linkách nebyl obvlivněn, pouze smyčka Výstaviště byla neprůjezdná do 12.48 hodin.
Příčina nehody je v šetření, půjde buď o selhání lidského činitele, nebo o technickou závadu. Fotografie z této nehody

 

Nahoru