krátké zprávy

Nehoda na přechodu v Písku

16. 12. 2009 – 

Dnes ve 13.54 hodin srazil na přechodu pro chodce v Písku osobní vlak jedoucí z Ražic do Tábora manželský pár, který přecházel koleje. Muž (1937) byl na místě mrtvý, jeho žena byla těžce zraněna. Nehoda se stala na přechodu pro chodce, který byl řádně označen výstražnými kříži. Také rozhledové poměry na přechodu jsou dostatečné. Dvě svědkyně tragédie vypověděly, že i když vlak houkal, manželé mu nevěnovali pozornost a zabráni do hovoru mezi sebou vešli přímo před přijíždějící soupravu. Podle všeho tedy nepůjde o pochybení na straně železnice. Provoz na jednokolejné trati byl obnoven v 16.00 hodin.

 

V Úvalech zemřel muž, vešel přímo před projíždějící rychlík

06. 12. 2009 – 

V železniční stanici Úvaly srazil v 10.48 hodin rychlík Bečva jedoucí z Horní Lidče do Prahy muže (1953), který přecházel koleje ve stanici v místech, kde je to zakázané. Muž byl na místě mrtvý, škoda na vlaku činí 5 tisíc korun. Provoz ve stanici byl omezen do 14.08 hodin, kdy skončily odklizovací práce (vlaky jezdily kolem místa nehody po jiných kolejích).

Jak vyplynulo ze šetření Drážní inspekce, příčinou nehody bylo porušení zákona o dráhách ze strany postiženého, který vstoupil do prostoru dráhy, které je veřejnosti nepřístupné. Navíc je v Úvalech řádně tabulemi zdůrazněno cestujím, že nesmí vstupovat do kolejiště.

 

Vykolejený vlak v Kolíně

28. 11. 2009 – 

V 6.28 hodin vykolejil při vjezdu do stanice Kolín osobní vlak jedoucí z Prahy do Pardubic. Nehoda se obešla bez zranění, provoz nebyl přerušen. Škoda na vlaku se odhaduje na 800 tisíc korun - vykolejil první vůz (řídící vůz) všemi nápravami, druhý vůz (vložený) vykolejil první nápravou; oprava kolejí si vyžádá cca 1 milión korun (popraskaná výhybka). Podle prvotních poznatků vlak vykolejil z důvodu podhození výhybky (výhybka se přehodila v okamžiku, kdy po ní jel vlak). Příčina je buď selhání techniky, nebo člověka. Zjišťujeme podrobnosti.

 

Smrt na přejezdu v Karlových Varech

27. 11. 2009 – 

Dnes v 9.14 hodin se na přejezdu v Karlových Varech střetnul rychlík Excelsior jedoucí z Košic do Chebu s mužem, kterého usmrtil. Nehoda se stala na přejezdu zabezpečeném světly i závorami, které muž obcházel. Strojvedoucí vlaku byl s lehkým zraněním odvezen do nemocnice. Škoda na lokomotivě (zdeformovaný písečník, uražený kohout) činí asi 25 tisíc korun. Zabezpečovací zařízení přejezdu fungovalo bez závad.

 

Srážka autobusu a tramvaje v Praze

24. 11. 2009 – 

Dnes v 8.27 hodin se na Náměstí Míru v Praze srazila tramvaj linky č. 22 s autobusem linky č. 135. Při nehodě bylo zraněno 6 cestujících v autobuse. Podle všeho se jedná o pochybení řidičky tramvaje, která nedobrzdila před stojícím autobusem. Odhad škody na tramvaji činí 150 tisíc, na autobusu 100 tisíc korun. Provoz obnoven v 9.19 hodin.

 

Nehoda na přejezdu v Rožnově pod Radhoštěm

20. 11. 2009 – 

Dnes v 6.30 hodin ráno se v Rožnově pod Radhoštěm střetl osobní vlak jedoucí z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm s osobním automobilem. Nehoda se stala na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací (bez závor), která byla v činnosti. Při nehodě byl lehce zraněn řidič (1989) osobního automobilu Fiat. Doprava na trati byla obnovena v 9.53 hodin. Škoda na vlaku činí 50 tisíc, na automobilu 20 tisíc korun.

 

Nehoda u žel. přejedu u Kamenných Žehrovic

12. 11. 2009 – 

V 17.00 hodin se poblíž železničního přejezdu u Kamenných Žehrovic na Kladensku střetl osobní vlak jedoucí z Rakovníka do Kladna s mužem (1956), kterého usmrtil. Provoz byl obnoven v 19.01 hodin. Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v místě ze zákona nepřístupném veřejnosti, nebude příčina na straně železnice.

 

Srážka mezi Hořovicemi a Zbirohem

12. 11. 2009 – 

Dnes v 9.05 hodin mezi stanicemi Hořovice a Zbiroh na trati Praha-Plzeň narazil lokomotivní vlak (společnosti ČD Cargo, a. s.) do manipulační soupravy (společnosti Správa železniční dopravní cesty, s. o.), která stála na trati. Nehoda se obešla bez zranění, škoda na manipulační soupravě byla odhadnuta na 100 tisíc korun, na lokomotivě na 30 tisíc korun. Na kolejích škoda nevznikla. Nehoda se stala na dvojkolejné trati, vlaky proto mezi Hořovicemi a Zbirohem jezdily pouze po jedné koleji. Podle předběžných závěrů samostatně jedoucí lokomotiva projela návěst zakazující jízdu (červenou), i když se strojvedoucí snažil dle své výpovědi brzdit. Nehoda je v šetření, může se jednat o technickou závadu i o selhání člověka.

 

V Praze vykolejil expres do Žiliny

12. 11. 2009 – 

Dnes v 8.20 vykolejil v železniční stanici Praha-Vršovice expres Odra jedoucí z Prahy do Žiliny. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Škoda na kolejích byla 2 hodiny po nehodě odhadnuta na 50 tisíc korun, na vagónech 400 tisíc korun. Při nehodě vykolejilo 7 vozů expresu, ale než vlak zastavil, 3 vagóny se zase samy nakolejily. Doprava kolem místa nehody byla již obnovena, vlaky jezdí podle jízdního řádu. Podle předběžných závěrů byla příčinou technická závada (lom kolejnice) na výhybce.

 

Nehoda na vlečce: mrtvý řidič a přerušený provoz

10. 11. 2009 – 

V 11.05 hodin se na železničním přejezdu zabezpečeném výstražnými kříži na vlečce kamenolom Zárubka (vychází z trati Pardubice-Havlíčkův Brod mezi zastávkami Vrbatův Kostelec a Prosetín) střetl nákladní vlak (sunuté vozy) s nákladním automobilem Tatra. Nákladní vůz převrátil automobil na střechu a vykolejil. Při střetu zemřel řidič automobilu (je stále zaklíněný v automobilu). Škoda na vagónech je odhadnuta na 200 tisíc korun, dalších 25 tisíc korun si vyžádá oprava lokomotivy stojící na sousední koleji; hrubá škoda na automobilu byla vyčíslena na 20 tisíc korun. Nehoda se sice stala na vlečce, ale nákladní vozy zůstaly stát na trati mezi Chrastem u Chrudimi a Žďárcem u Skutče, kde je stále přerušen provoz (odhad zprovoznění: zítra ráno). Vzhledem k situaci na místě je v tento okamžik velmi složité alespoň předběžně zjistit příčiny nehody.

 

Omezení provozu v Úvalech

02. 11. 2009 – 

Dnes v 8.55 hodin se ve stanici Úvaly (trať Praha-Kolín, hlavní trať z Prahy směr Ostrava, Brno) srazil vlak EuroCity Franz Schubert Praha-Vídeň s pracovní mechanizací, která zasahovala do profilu koleje, po níž vlak jel. Nehoda se obešla bez zranění, ostatní vlaky jezdily po jiných kolejích.

 

Sebevražda u Prahy-Radotína

02. 11. 2009 – 

Dnes v 7.55 hodin srazil osobní vlak jedoucí v trase Praha-Radotín - Praha hl. n. krátce po svém výjezdu ze stanice Praha-Radotín muže (1952), který se pohyboval v místě ze zákona veřejnosti nepřístupném (širá trať). Podle dostupných informací šlo zřejmě o sebevraždu. Plný provoz na trati byl obnoven v 10.40 hodin (do té doby se jezdilo pouze po jedné koleji).

 

Upozornění pro provozovatele

02. 11. 2009 – 

V souvislosti se zahájením provozu Datových schránek upozorňujeme provozovatele, že DI má t. č. jednu datovou schránku, na níž se zasílá veškerá korespondence (včetně té určené pro územní inspektoráty, jimž budou dokumenty přeposlány vnitřním systémem DI).

 

Smrt na přejezdu u Lysé nad Labem

30. 10. 2009 – 

Dnes ve 14.56 hodin se na železničním přejezdu se světly (bez závor) mezi zastávkou Čelákovice-Jiřina a stanicí Lysá nad Labem střetl osobní  vlak jedoucí z Prahy (Masarykova nádraží) do Lysé nad Labem s osobním automobilem. Při nehodě zemřela řidička (1933) osobního automobilu, škoda byla předběžně odhadnuta na 655 tisíc korun (vlak 600, trať 35, automobil 25 tisíc korun). Provoz byl již částečně obnoven (po jedné koleji). Přejezdové zabezpečovací zařízení bylo v době nehody v činnosti.

 

Datová schránka DI

30. 10. 2009 – 

Drážní inspekce má od 30. 10. 2009 aktivní Datovou schránku. DI upozorňuje, že zpráva obsahující osobní údaje zaměstnanců musí mít v systému Datové schránky příznak: „Do vlastních rukou". Bližší informace o elektronické komunikaci s DI najdete v sekci elektronická komunikace v záložce "o Drážní inspekci".

 

Nahoru