krátké zprávy

Mrtvý řidič při srážce na přejezdu v Petrově na Hodonínsku

15. 01. 2009 – 

Smrt slovenského řidiče osobního automobilu Ford Escord si dnes ve 13.35 hodin vyžádal střet na železničním přejezdu s výstražnými kříži a značkou "Stůj, dej přednost v jízdě" v Petrově na Hodonínsku. Řidič před přejezdem nezastavil a vjel přímo pod osobní vlak jedoucí z Javorníku nad Veličkou do Hodonína. Výše škody byla vyčíslena půl milionu korun na motorovém osobním vlaku Regionova a v řádech desítek tisíc korun vznikla také na starším autě. Při střetnutí na vlaku došlo k poškození vzduchového brzdového potrubí, vlak proto nemohl brzdit a tlačil auto před sebou 480 metrů. Rozhledové poměry na přejezdu jsou v pořádku, zavinění nebude na straně železnice.
Nehodám na přejezdech v zimě častokrát nahrávají také sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky, proto je třeba dbát co nejvyšší opatrnosti. Od počátku letošního roku už došlo ke 14 nehodám (dvě osoby byly usmrceny a jedna zraněna), přičemž ke třem z nich došlo důsledkem uvíznutí automobilu na přejezdu. Připomínáme, že když vozidlo zastaví na železničním přejezdu, musí jej řidič odstranit mimo trať. Je-li to nemožné, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

 

Srážka rychlíku a nákladního vlaku v Sudoměřicích u Tábora

13. 01. 2009 – 

Milionovou škodu si dnes v 6.10 hodin vyžádal střet rychlíku jedoucího z Českých Budějovic do Prahy a nákladního vlaku v Sudoměřicích u Tábora. Nákladní vlak jedoucí z Prahy do Českých Budějovic měl ve stanici křižovat s protijedoucím rychlíkem, zůstal však posledním vozem stát v profilu jízdní cesty rychlíku. V rychlosti cca 40 km/h došlo ke srážce, při které nebyl nikdo zraněn, výše škody na lokomotivě rychlíku ale dosáhla 50 tisíc korun a dalších 950 tisíc korun bylo vyčísleno na poškozených pěti vozech rychlíku a posledním vozu nákladního vlaku. Na stanovení příčiny nehody je dosud brzy, vše ale nasvědčuje tomu, že se jednalo o selhání lidského činitele. Provoz na trati byl obnoven v 9.55 hodin.

 

Hledáme svědky nehody u Lysé nad Labem

18. 12. 2008 – 

Na počátku byla jízda 22letého řidiče dodávky Fiat Scudo, který v pátek 12. prosince v 11.35 hodin při horších klimatických podmínkách nedokázal zastavit před železničním přejezdem se světly bez závor mezi Otradovicemi a zastávkou Lysá nad Labem-Dvorce a narazil do boku osobního vlaku. Auto bylo vlakem odraženo, řidič byl při nehodě zraněn. Až potud se jedná o standardní nehodu bez pochybení zaměstnanců železnice – signalizace na přejezdu byla v činnosti. Osobní vlak nicméně nezastavil a pokračoval v jízdě až do Lysé nad Labem, kde vlakvedoucí osobního vlaku nehodu ohlásil výpravčímu. V tu chvíli se ale už k automobilu blížil nákladní vlak, který se s autem střetnul v 11.49 hodin. Ani téměř 15 minut nestačilo železničářům k tomu, aby na trati zastavili provoz. Hledáme svědky - cestující z osobního vlaku č. 6409, kteří by nám pomohli osvětlit okolnosti nehody. Prosím, pište na e-mail: prevence@dicr.cz nebo volejte na tel. 224 805 501.

 

Těžce zraněný řidič autojeřábu na přejezdu u Moravských Budějovic

25. 11. 2008 – 

Těžké zranění řidiče autojeřábu a škodu ve výši 400 tisíc korun si dnes v 8.20 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu mezi Moravskými Budějovicemi a Jackovem. Ke srážce nákladního vlaku a autojeřábu došlo na přejezdu s výstražnými křiži a značkou "Stůj, dej přednost v jízdě". Škoda na lokomotivě, která první nápravou vykolejila, byla vyčíslena na 150 tisíc korun, dalších 200 tisíc korun škody vzniklo na trati a 50 tisíc korun na převráceném autojeřábu Tatra T148. Provoz na trati Moravské Budějovice - Jemnice je přerušen.

 

V Praze se srazily tři tramvaje

21. 11. 2008 – 

Dnes se v 11.45 hodin na smyčce Výstaviště v Praze-Holešovicích srazily celkem tři tramvaje linky číslo 5. Jedna tramvaj nedobrzdila a zezadu narazila do stojící tramvaje, která se posunula a zezadu narazila do tramvaje stojící před ní.
Nehoda se odehrála na smyčce bez cestujících. Ke zranění nedošlo. Podle prvotních odhadů škoda zřejmě přesáhne půl miliónu korun.
Provoz na pražských linkách nebyl obvlivněn, pouze smyčka Výstaviště byla neprůjezdná do 12.48 hodin.
Příčina nehody je v šetření, půjde buď o selhání lidského činitele, nebo o technickou závadu. Fotografie z této nehody

 

Sobota na železničních přejezdech: 1 mrtvý a 4 zranění

15. 11. 2008 – 

Jednu mrtvou a 4 zraněné osoby si dnes vyžádala dvě střetnutí na přejezdech se světelnou signalizací bez závor. První nehoda se odehrála mezi Hlízovem a Kolínem v 8.00 hodin. Rychlík jedoucí z Brna do Prahy se zde střetnul s nákladním autem Tatra 815 a vykolejil. Zranění na místě podlehl řidič automobilu a lehce zraněn byl také strojvedoucí vlaku. Výše škody byla odhadnuta 1,5 milionu korun na vlaku, 150 tisíc korun na automobilu a další škoda bude vyčíslena také na železničním svršku. Provoz na trati mezi Kutnou Horou a Kolínem se po jedné koleji podařilo obnovit ve 13.50 hodin, od 15.30 vlaky jezdí už po obou kolejích.

Ve 12.30 hodin došlo k nehodě na přejezdu mezi Uherským Brodem a Havřicemi, při které byly zraněny tři ženy, z toho dvě těžce. Škoda na lokomotivě rychlíku Galán, jedoucím z Luhačovic do Prahy, byla vyčíslena na 60 tisíc korun, na 150 tisíc korun byla odhadnuta na automobilu a dalších 150 tisíc na dosud nezapojeném novém zabezpečovacím zařízení se závorami, které mělo nahradit dosavadní zabezpečovací zařízení. Provoz byl obnoven v 15.40 hodin.

V obou případech byla signalizace na přejezdu v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice. Letos na železničních přejezdech zahynulo už 38 osob, což je o 7 více než za celý loňský rok.

 

Rumburk: zraněný řidič kamionu po střetnutí na přejezdu

11. 11. 2008 – 

Zranění řidiče a škodu téměř půl milionu korun si dnes ve 12.00 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu se světly bez závor mezi Rumburkem a Valdekem. Osobní vlak jedoucí z Rumburku do Dolní Poustevny se střetnul s polským kamionem, který se otáčel na železničním přejezdu. Škoda byla vyčíslena 80 tisíc korun na vlaku, 50 tisíc korun na poškozeném výstražníku přejezdu a 300 tisíc korun na kamionu. Signalizace na přejezdu byla v činnosti a zavinění s největší pravděpodobností nebude na straně železnice. Provoz na trati byl obnoven v 15.00 hodin. Letos už na přejezdech při 206 nehodách zahynulo 37 osob a dalších 101 osob bylo zraněno.

 

Plzeň: 5 zraněných a škoda 1,5 milionu Kč po střetu trolejbusu a kamionu

13. 10. 2008 – 

Pět zraněných a škodu 1,5 milionu korun si vyžádal střet trolejbusu a kamionu v pondělí 13. října 2008 v 11.47 hodin na Domažlické ulici v Plzni. Trolejbus linky číslo 15 jedoucí směrem na Novou Hospodu se při výjezdu ze zastávky U Přejezdu čelně střetnul s kamionem. Nehoda si vyžádala zranění řidiče trolejbusu a lehké zranění 4 cestujících v trolejbusu, škoda byla předběžně vyčíslena 1 milion korun na automobilu a 500 tisíc korun na trolejbusu. Příčina nehody je v šetření.

 

Mrtvá řidička při střetnutí na přejezdu na Jičínsku

24. 09. 2008 – 

Smrt 54leté řidičky osobního automobilu Škoda Favorit si ve středu 24. září 2008 v 8.10 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu s výstražnými kříži v traťovém úseku mezi Ostroměří a Dobrou Vodou u Hořic. Škoda na osobním vlaku jedoucím z Turnova do Hradce Králové byla předběžně vyčíslena na 200 tisíc korun, na autě vznikla škoda ve výši 20 tisíc korun. Zavinění s největší pravděpodobností nebude na straně železnice. Provoz na trati byl obnoven v 11.20 hodin.

 

Na Bruntálsku po střetu na přejezdu zraněn strojvedoucí a cestující

19. 08. 2008 – 

Zranění strojvedoucího a jednoho cestujícího si dne 18. srpna 2008 v 16.53 hodin vyžádalo střetnutí na přejezdu v úseku Nové Heřmínovy a Kunov na Bruntálsku. Motorový osobní vlak jedoucí z Milotic nad Opavou do Vrbna pod Pradědem se zde na železničním přejezdu se světelnou signalizací bez závor střetl s nákladním automobilem Volvo, které vezlo dřevo. Škoda na vlaku byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun, na automobilu na 300 tisíc korun, provoz se podařilo obnivit až ve 23.00 hodin. Signalizace na přejezdu byla v činnosti, zavinění tedy s největší pravděpodobností nebude na straně železnice.

 

Střet na přejezdu na Zlínsku: škoda 700 tisíc korun

25. 07. 2008 – 

V pátek 25. července v 7.44 hodin se mezi stanicemi Zlín-střed a Lípa nad Dřevnicí (asi 200 metrů od vjezdového návěstidla do Lípy n./D.) srazil motorový osobní vlak jedoucí z Otrokovic do Vizovic s dodávkou Ford Transit. K nehodě došlo na přejezdu s výstražnými kříži se značkou "Stop" a obešla se bez zranění. Škoda byla vyčíslena 400 tisíc korun na vlaku a 300 tisíc korun na automobilu, provoz byl přerušen do 10.30 hodin. Rozhledové poměry na přejezdu jsou velmi dobré a zavinění s největší pravděpodobností nebude na straně železnice.

 

Mrtvý strojvedoucí a 4 zranění po střetu osobního vlaku s kamionem na Karlovarsku

09. 07. 2008 – 

Pět zraněných si vyžádalo střetnutí osobního vlaku s kamionem v úterý 8. července ve 20.02 hodin na železničním přejezdu mezi Velkým Rybníkem a Hroznětínem. Na přejezdu s výstražnými kříži a značkou "STOP" se střetnul osobní vlak jedoucí z Karlových Varů do Merklína s kaminem a vykolejil. Strojvedoucí zranění po převozu do nemocnice podlehl, těžce zraněn byl řidič kamionu, lehké zranění utrpěli tři cestující ve vlaku. Škoda byla předběžně vyčíslena 1 milion korun na vlaku a 800 tisíc korun na kamionu. Provoz na trati se podařilo obnovit v 6.15 hodin.

 

Nehoda na přejezdu v Praze: zraněná řidička, škoda čtvrt milionu korun

03. 07. 2008 – 

Lehké zranění řidičky automobilu a škodu čtvrt milionu korun si ve čtvrtek 3. července vyžádal střet osobního vlaku jedoucího z Kladna do Prahy s osobním automobilem na přejezdu mezi Prahou-Ryzyní a Prahou-Veleslavínem. K nehodě došlo na železničním přejezdu se světly bez závor, na který je automobilům vjezd zakázán (je využíván chodci) a jehož signalizace byla v činnosti, zavinění tedy s největší pravděpodobností nebude na straně železnice. Škoda byla předběžně vyčíslena 50 tisíc korun na vlaku a 200 tisíc korun na automobilu Renault Megane. Provoz na trati byl obnoven ve 12.30 hodin.

 

Na přejezdu u Žaboklik na Lounsku 5 zraněných

01. 07. 2008 – 

Pět zraněných osob si v pondělí 30. června vyžádal střet motorového osobního vlaku jedoucího z Žatce do Plzně s automobilem Ford Ranger nedaleko Žaboklik na Lounsku. K nehodě došlo na železničním přejezdu se světly bez závor, lehce zraněno bylo pět osob v automobilu a výše škody dosáhla 350 tisíc korun. Signalizace na přejezdu byla v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice. Provoz na trati byl obnoven v 18.20 hodin.

 

Srážka osobních vlaků v Brně: zřejmě selhání lidského činitele

08. 06. 2008 – 

V neděli 8. června v 15.05 hodin se v Brně hlavním nádraží srazily dva osobní vlaky. Osobní vlak jedoucí do Letovic bočně narazil do osobního vlaku odjíždějícího do Tišnova - jehož dva vozy po nárazu vykolejily a lehce zraněna v něm byla jeho průvodčí. Škoda na vlacích byla vyčíslena na půl milionu korun. I když je na stanovení příčiny ještě brzy, k nehodě došlo zřejmě vinou selhání lidského činitele. Osobní vlak jedoucí do Letovic ze stanice s největší pravděpodobností odjížděl na červenou. Provoz na tratích nebyl přerušen, vlaky jezdily po sousedních kolejích.
 

Nahoru