tiskové zprávy

‹‹   Předchozí   2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Následující   ››

V českých tramvajích je bezpečně

01. 11. 2007 – 

Řidiči tramvají už jezdí mnohem lépe. Drážní inspekce to ověřila ve druhém kole své preventivní akce na tramvajové dráze. 97 % řidičů tramvají jelo přesně dle předpisů: při 407 měření rychlosti Drážní inspekce zaznamenala pouze 12 pochybení. Jde o výrazně lepší výsledek než na jaře letošního roku, kdy chybovalo celkem 31 řidičů. Nejhorší výsledky tehdy Drážní inspekce zaznamenala v Praze, kde nejvyšší povolenou rychlost nerespektoval každý šestý řidič.
 

Střet vlaku s kamionem ve Varnsdorfu – světla nebyla v činnosti

02. 10. 2007 – 

Dva zraněné a škodu více než 3 miliony korun si v úterý 2. října v 9.45 hodin vyžádalo střetnutí německého osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu ve Varnsdorfu. Vlak společnosti Railtrans jedoucí přes naše území z Žitavy do Seifhennersdorfu se na železničním přejezdu se světly bez závor střetl s nákladním automobilem Iveco a vykolejil. Podle předběžných závěrů výstražné zařízení na přejezdu nebylo v činnosti. Fotografie z této nehody
 

Srážku vlaků v Čerčanech zřejmě zavinila lidská chyba

15. 07. 2007 – 

Jeden lidský život si vyžádala srážka vlaků v sobotu 14. července v 10.06 hodin v Čerčanech na Benešovsku. Rychlík jedoucí z Prahy do Českých Budějovic narazil do stojící soupravy osobního vlaku z Prahy do Benešova u Prahy (bez cestujících). Fotografie z této nehody
 

Hradec nad Svitavou – musel dvouletý chlapeček zemřít?

04. 07. 2007 – 

V úterý 3. července v 18.26 hodin nedaleko Hradce nad Svitavou nákladní vlak jedoucí z Brna do České Třebové srazil a usmrtil dvouletého chlapečka. Strojvedoucí chlapečka neviděl a nehodě nemohl zabránit. Vlak byl zastaven až na popud policie v České Třebové. Statistika tragédií tím narostla o další smutné číslo. Na téže trati před dvěma lety u Rájce-Jestřebí za podobných okolností zahynula tříletá holčička. Přitom se oběma nehodám dalo zabránit.

 

Srážka vlaků na Prachaticku: ošetřeno 26 osob

20. 06. 2007 – 

Ve středu 20. 6. v 8.41 hodin se ve stanici Černý Kříž na Prachaticku srazily dva osobní vlaky. Posunující osobní vlak do Českého Krumlova v rychlosti cca 18 km/h prudce narazil do osobního vlaku odjíždějícího do Nového Údolí. Nehoda si vyžádala ošetření 26 osob, z toho 9 cestujících a vlakvedoucí vlaku byli s lehkým zraněním odvezeni do nemocnice. Obě soupravy přijely z Volar jako jeden vlak a v Černém Kříži se dělily na dvě části. První část odjížděla jako osobní vlak do Nového Údolí a z důvodu pozdního výstupu cestující zastavila. Zezadu do ní následně narazila druhá (sunutá) část, která měla po přestavení na jinou kolej odjet jako osobní vlak do Českého Krumlova. Fotografie z této nehody

 

Drážní inspekce varuje: V létě přibývá zranění na železnici!

19. 06. 2007 – 

Drážní inspekce připravila před začátkem letních prázdnin preventivní kampaň zaměřenou na rizika hrozící na dráze lidem, kteří porušují zákon a ohrožují tak i svůj život nebo zdraví. V rámci kampaně vzniklo dvanáct varovných námětů, které výstižně a často i poměrně přímočaře naznačují, jak může člověk dopadnout, pokud se rozhodne např. ignorovat výstrahu na železničním přejezdu, ušetřit čas chůzí přes koleje nebo přímo po trati. Nechybí ani varování před úrazem elektrického proudu z trolejí. Dva motivy se věnují i dráze tramvajové.

 

Nehodě u Jablůnky se zřejmě dalo zabránit

07. 05. 2007 – 

V pondělí 7. 5. 2007 krátce po půlnoci se u Jablůnky na Vsetínsku střetla lokomotiva s hořícím kamionem, který uvízl na železničním přejezdu. Dosavadní průběh šetření ukazuje, že se nehodě dalo zabránit. Nebýt pomalé a nepřesné komunikace železničářů, kteří po ohlášení od hasičů okamžitě nepřerušili provoz, ke střetnutí vůbec nemuselo dojít.

 

Společná akce policie a Drážní inspekce potvrdila nezodpovědné chování řidičů na přejezdech

23. 04. 2007 – 

Nerespektování výstražného světelného zařízení, přejíždění a přecházení přes přejezd těsně před přijíždějícím vlakem, to byly nejviditelnější přestupky společné akce Policie ČR a Drážní inspekce, která v uplynulých 14 dnech proběhla na železničních přejezdech. Ještě častější ovšem bylo nedodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy přes železniční přejezd i o více než 20 km.h-1. Například u Kaznějova na Plzeňsku jel řidič přes přejezd rychlostí 92 km/h.

 

Konference v Mnichově: Bezpečností prvky ve vlacích by měly být ve všech zemích stejné

02. 04. 2007 – 

Umístění, řešení, ovládání a označování nouzových východů, blokování dveří, protipožárních prostředků a dalších bezpečnostních prvků u drážních vozidel určených pro přepravu osob se v současnosti liší nejen v jednotlivých zemích Evropy, ale i u jednotlivých typů drážních vozidel. To by se mělo do budoucna změnit. Při nenadálých událostech jde většinou o vteřiny, a tak např. vyřadit blokování dveří by měl cestující stejným způsobem zvládnout bez ohledu na to, zda se nachází v českém, německém či francouzském voze, nebo zda je ve voze první či druhé třídy.

 

Policie a Drážní inspekce chystají akci na železničních přejezdech

28. 03. 2007 – 

Následkem nezodpovědného chování účastníků silničního provozu jen v loňském roce při 288 nehodách na železničních přejezdech zbytečně zahynulo 45 osob a dalších 147 osob bylo zraněno. Nerespektování výstražného světelného zařízení, přejíždění a přecházení přes přejezd těsně před přijíždějícím vlakem a nedodržování nejvyšší povolené rychlosti, to jsou přestupky, se kterými se Drážní inspekce setkává běžně. Vzhledem k tomu, že ke zlepšení chování řidičů nepřispělo ani zavedení bodového systému, je zapotřebí razantnějších výchovných kroků: během jara se na železničních přejezdech uskuteční společná bezpečnostní akce Policie ČR a Drážní inspekce!

 

Na Mělnicku vykolejil rychlík, škoda v řádech desítek milionů korun

19. 03. 2007 – 

V pondělí 19. 3. 2007 ve 21.33 hodin v Cítově na Mělnicku vykolejil rychlík jedoucí z Prahy do Děčína, a to po střetu s automobilem na železničním přejezdu se světly a závorami. Nehoda, při které vykolejila lokomotiva a tři vozy rychlíku, se obešla bez většího počtu zraněných, výše škody se nicméně pohybuje v řádech desítek milionů korun.

 

Konference v Londýně: Proč selhává lidský činitel?

08. 03. 2007 – 

Požadavek na naprostou nezávislost národních vyšetřovacích orgánů (pozn. v ČR je tímto orgánem Drážní inspekce), transparentnost, systematičnost a preciznost vyšetřování mimořádných událostí v drážní dopravě je hlavním závěrem Mezinárodní konference šetření nehod v drážní dopravě, která se konala ve dnech 28. 2. a 1. 3. 2007 v Londýně za účasti 125 delegátů z 25 zemí celého světa a pod záštitou Evropské železniční agentury. ČR byla na konferenci zastoupena zaměstnanci Drážní inspekce.

 

U zastávky Rymaně vykolejil nákladní vlak, škoda přes milion korun

20. 02. 2007 – 

V úterý 20. 2. 2006 v 11.50 hodin u zastávky Rymaně mezi Mníškem pod Brdy a Čisovicemi vykolejila lokomotiva a šest ze sedmi vozů nákladního vlaku. Při nehodě byli zraněni dva posunovači, kteří jeli ve služebním voze za lokomotivou, škoda přesáhne jeden milion korun.

 
‹‹   Předchozí   2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Následující   ››

Nahoru