Železniční přejezdy

Nehody na železničních přejezdech

V posledních letech zaznamenává Drážní inspekce velmi vysoký počet smrtelných nehod na železničních přejezdech. Zatímco dříve lidé umírali při každé desáté nehodě na přejezdu, nyní je to již při každé šesté nehodě.

V České republice je více než osm tisíc železničních přejezdů. Každý musí odpovídat příslušným zákonům, vyhláškám a normám. Při dodržování všech pravidel ze strany účastníků silničního provozu je tedy střet s vlakem zcela vyloučen. Přesto na nich při několika stech nehodách ročně zahynou desítky osob. V drtivé většině jsou viníky účastníci silničního provozu, kteří vjedou na přejezd v době, kdy to zákon zakazuje.

Riskantní chování řidičů automobilů potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, jichž je pouze čtvrtina z celkového počtu, odehrává takřka polovina všech nehod.

Drážní inspekce usiluje o to, aby co největší množství těchto přejezdů bylo doplněno závorami. Tento způsob řešení úrovňového křížení silnice a dráhy se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový.

Problematice přejezdů se mimo webu DI věnují také stránky www.prejezdy.eu.

Drážní inspekce ve spolupráci s Železnicemi Slovenskej republiky připravila pro autoškoly film s názvem Řidič - postrach přejezdů. Snímek varuje účastníky silničního provozu před nebezpečím, kterému se často řidiči, cyklisté i chodci vystavují, když porušují zákon o provozu na pozemních komunikacích.

Film je vyroben celkem v 8 variantách, distribuce probíhá na DVD. Na internetu Drážní inspekce nabízí ke stažení základní českou (avi, 54,57 MB) a slovenskou (avi, 53,18 MB) verzi.

Tiskové zprávy týkající se nehod na přejezdech:

‹‹   Předchozí   10 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Následující   ››

Statistika nehod na přejezdech v roce 2008

09. 01. 2009 – 

Drážní inspekce zaznamenala v roce 2008 opět vysoký počet nehod na železničních přejezdech. V uplynulém roce došlo celkem ke 247 střetnutím, při kterých zemřelo 45 osob a dalších 124 osob bylo zraněno. Počet nehod oproti roku 2007 sice o 4 % klesl, došlo však k navýšení počtu usmrcených osob o 40 % a počtu zraněných osob o 8 %. V průměru připadá jeden mrtvý na šest střetnutí a v drtivé většině případů je odpovědnost na straně účastníků silničního provozu. Mezi nejčastěji zjištěné přestupky na přejezdech patří nerespektování výstražného světelného zařízení a přejíždění a přecházení přes přejezd těsně před přijíždějícím vlakem. Ještě častější pak bývá nedodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy přes železniční přejezd i o desítky km/h.

 

Hledáme svědky nehody u Lysé nad Labem

18. 12. 2008 – 

Na počátku byla jízda 22letého řidiče dodávky Fiat Scudo, který v pátek 12. prosince v 11.35 hodin při horších klimatických podmínkách nedokázal zastavit před železničním přejezdem se světly bez závor mezi Otradovicemi a zastávkou Lysá nad Labem-Dvorce a narazil do boku osobního vlaku. Auto bylo vlakem odraženo, řidič byl při nehodě zraněn. Až potud se jedná o standardní nehodu bez pochybení zaměstnanců železnice – signalizace na přejezdu byla v činnosti. Osobní vlak nicméně nezastavil a pokračoval v jízdě až do Lysé nad Labem, kde vlakvedoucí osobního vlaku nehodu ohlásil výpravčímu. V tu chvíli se ale už k automobilu blížil nákladní vlak, který se s autem střetnul v 11.49 hodin. Ani téměř 15 minut nestačilo železničářům k tomu, aby na trati zastavili provoz. Hledáme svědky - cestující z osobního vlaku č. 6409, kteří by nám pomohli osvětlit okolnosti nehody. Prosím, pište na e-mail: prevence@dicr.cz nebo volejte na tel. 224 805 501.

 

Těžce zraněný řidič autojeřábu na přejezdu u Moravských Budějovic

25. 11. 2008 – 

Těžké zranění řidiče autojeřábu a škodu ve výši 400 tisíc korun si dnes v 8.20 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu mezi Moravskými Budějovicemi a Jackovem. Ke srážce nákladního vlaku a autojeřábu došlo na přejezdu s výstražnými křiži a značkou "Stůj, dej přednost v jízdě". Škoda na lokomotivě, která první nápravou vykolejila, byla vyčíslena na 150 tisíc korun, dalších 200 tisíc korun škody vzniklo na trati a 50 tisíc korun na převráceném autojeřábu Tatra T148. Provoz na trati Moravské Budějovice - Jemnice je přerušen.

 

Sobota na železničních přejezdech: 1 mrtvý a 4 zranění

15. 11. 2008 – 

Jednu mrtvou a 4 zraněné osoby si dnes vyžádala dvě střetnutí na přejezdech se světelnou signalizací bez závor. První nehoda se odehrála mezi Hlízovem a Kolínem v 8.00 hodin. Rychlík jedoucí z Brna do Prahy se zde střetnul s nákladním autem Tatra 815 a vykolejil. Zranění na místě podlehl řidič automobilu a lehce zraněn byl také strojvedoucí vlaku. Výše škody byla odhadnuta 1,5 milionu korun na vlaku, 150 tisíc korun na automobilu a další škoda bude vyčíslena také na železničním svršku. Provoz na trati mezi Kutnou Horou a Kolínem se po jedné koleji podařilo obnovit ve 13.50 hodin, od 15.30 vlaky jezdí už po obou kolejích.

Ve 12.30 hodin došlo k nehodě na přejezdu mezi Uherským Brodem a Havřicemi, při které byly zraněny tři ženy, z toho dvě těžce. Škoda na lokomotivě rychlíku Galán, jedoucím z Luhačovic do Prahy, byla vyčíslena na 60 tisíc korun, na 150 tisíc korun byla odhadnuta na automobilu a dalších 150 tisíc na dosud nezapojeném novém zabezpečovacím zařízení se závorami, které mělo nahradit dosavadní zabezpečovací zařízení. Provoz byl obnoven v 15.40 hodin.

V obou případech byla signalizace na přejezdu v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice. Letos na železničních přejezdech zahynulo už 38 osob, což je o 7 více než za celý loňský rok.

 

Rumburk: zraněný řidič kamionu po střetnutí na přejezdu

11. 11. 2008 – 

Zranění řidiče a škodu téměř půl milionu korun si dnes ve 12.00 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu se světly bez závor mezi Rumburkem a Valdekem. Osobní vlak jedoucí z Rumburku do Dolní Poustevny se střetnul s polským kamionem, který se otáčel na železničním přejezdu. Škoda byla vyčíslena 80 tisíc korun na vlaku, 50 tisíc korun na poškozeném výstražníku přejezdu a 300 tisíc korun na kamionu. Signalizace na přejezdu byla v činnosti a zavinění s největší pravděpodobností nebude na straně železnice. Provoz na trati byl obnoven v 15.00 hodin. Letos už na přejezdech při 206 nehodách zahynulo 37 osob a dalších 101 osob bylo zraněno.

 

Mrtvá řidička při střetnutí na přejezdu na Jičínsku

24. 09. 2008 – 

Smrt 54leté řidičky osobního automobilu Škoda Favorit si ve středu 24. září 2008 v 8.10 hodin vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu s výstražnými kříži v traťovém úseku mezi Ostroměří a Dobrou Vodou u Hořic. Škoda na osobním vlaku jedoucím z Turnova do Hradce Králové byla předběžně vyčíslena na 200 tisíc korun, na autě vznikla škoda ve výši 20 tisíc korun. Zavinění s největší pravděpodobností nebude na straně železnice. Provoz na trati byl obnoven v 11.20 hodin.

 

Na Bruntálsku po střetu na přejezdu zraněn strojvedoucí a cestující

19. 08. 2008 – 

Zranění strojvedoucího a jednoho cestujícího si dne 18. srpna 2008 v 16.53 hodin vyžádalo střetnutí na přejezdu v úseku Nové Heřmínovy a Kunov na Bruntálsku. Motorový osobní vlak jedoucí z Milotic nad Opavou do Vrbna pod Pradědem se zde na železničním přejezdu se světelnou signalizací bez závor střetl s nákladním automobilem Volvo, které vezlo dřevo. Škoda na vlaku byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun, na automobilu na 300 tisíc korun, provoz se podařilo obnivit až ve 23.00 hodin. Signalizace na přejezdu byla v činnosti, zavinění tedy s největší pravděpodobností nebude na straně železnice.

 

Střet na přejezdu na Zlínsku: škoda 700 tisíc korun

25. 07. 2008 – 

V pátek 25. července v 7.44 hodin se mezi stanicemi Zlín-střed a Lípa nad Dřevnicí (asi 200 metrů od vjezdového návěstidla do Lípy n./D.) srazil motorový osobní vlak jedoucí z Otrokovic do Vizovic s dodávkou Ford Transit. K nehodě došlo na přejezdu s výstražnými kříži se značkou "Stop" a obešla se bez zranění. Škoda byla vyčíslena 400 tisíc korun na vlaku a 300 tisíc korun na automobilu, provoz byl přerušen do 10.30 hodin. Rozhledové poměry na přejezdu jsou velmi dobré a zavinění s největší pravděpodobností nebude na straně železnice.

 

Hurá na cesty - ale pozor na rizika

10. 07. 2008 – 

Trojnásobek počtu mrtvých osob za prvních 6 měsíců letošního roku, taková je bilance nehod na železničních přejezdech ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Zatímco během první poloviny roku 2007 na přejezdech zahynulo 7 osob, v roce 2008 na přejezdech přišlo o život 22 lidí, přičemž dalších 86 mrtvých osob si vyžádaly střety vlaků s osobami. Každý den tak na železnici zbytečně zahyne člověk - a dá se předpokládat, že počet nehod se během letních měsíců ještě zvýší. Drážní inspekce by proto ráda upozornila na veškerá rizika. V mnoha případech totiž k nehodám dochází vinou neznalosti, nepozornosti nebo po vědomém porušení předpisů ze strany veřejnosti.

 

Mrtvý strojvedoucí a 4 zranění po střetu osobního vlaku s kamionem na Karlovarsku

09. 07. 2008 – 

Pět zraněných si vyžádalo střetnutí osobního vlaku s kamionem v úterý 8. července ve 20.02 hodin na železničním přejezdu mezi Velkým Rybníkem a Hroznětínem. Na přejezdu s výstražnými kříži a značkou "STOP" se střetnul osobní vlak jedoucí z Karlových Varů do Merklína s kaminem a vykolejil. Strojvedoucí zranění po převozu do nemocnice podlehl, těžce zraněn byl řidič kamionu, lehké zranění utrpěli tři cestující ve vlaku. Škoda byla předběžně vyčíslena 1 milion korun na vlaku a 800 tisíc korun na kamionu. Provoz na trati se podařilo obnovit v 6.15 hodin.

 

Nehoda na přejezdu v Praze: zraněná řidička, škoda čtvrt milionu korun

03. 07. 2008 – 

Lehké zranění řidičky automobilu a škodu čtvrt milionu korun si ve čtvrtek 3. července vyžádal střet osobního vlaku jedoucího z Kladna do Prahy s osobním automobilem na přejezdu mezi Prahou-Ryzyní a Prahou-Veleslavínem. K nehodě došlo na železničním přejezdu se světly bez závor, na který je automobilům vjezd zakázán (je využíván chodci) a jehož signalizace byla v činnosti, zavinění tedy s největší pravděpodobností nebude na straně železnice. Škoda byla předběžně vyčíslena 50 tisíc korun na vlaku a 200 tisíc korun na automobilu Renault Megane. Provoz na trati byl obnoven ve 12.30 hodin.

 

Na přejezdu u Žaboklik na Lounsku 5 zraněných

01. 07. 2008 – 

Pět zraněných osob si v pondělí 30. června vyžádal střet motorového osobního vlaku jedoucího z Žatce do Plzně s automobilem Ford Ranger nedaleko Žaboklik na Lounsku. K nehodě došlo na železničním přejezdu se světly bez závor, lehce zraněno bylo pět osob v automobilu a výše škody dosáhla 350 tisíc korun. Signalizace na přejezdu byla v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice. Provoz na trati byl obnoven v 18.20 hodin.

 

Dva mrtví a čtyři zranění na přejezdu v Bezděčíně na Mladoboleslavsku

03. 06. 2008 – 

Dvě mrtvé a čtyři zraněné osoby si v pondělí 2. června ve 22.50 hodin vyžádal střet osobního vlaku a kamionu na železničním přejezdu se světly bez závor v Bezděčíně. Při nehodě byl těžce zraněn řidič kamionu, nehodu nepřežili dva jeho spolujezdci a lehká zranění utrpěli strojvedoucí vlaku a dva cestující. Fotografie z této nehody
 

Střetnutí na přejezdu u Netřeby na Mělnicku: zraněný strojvedoucí a škoda přes 11 milionů korun

15. 05. 2008 – 

Zranění strojvedoucího, vykolejení lokomotivy a tří vozů nákladního vlaku a škodu vyšší než 11 milionů korun si vyžádalo střetnutí na železničním přejezdu u obce Netřeba na Mělnicku, kde se ve středu 14. května 2008 ve 20.32 hodin srazil nákladní vlak jedoucí z Neratovic do Kralup nad Vltavou s kamionem převážejícím osobní automobily. Fotografie z této nehody
 

Střet na přejezdu na Kladensku: mrtvá spolujezdkyně a těžce zraněný řidič

16. 04. 2008 – 

Smrt 27leté ženy a stejně starého muže si vyžádal v pondělí 14. dubna v 16.46 hodin střet osobního vlaku jedoucího ze Zlonic do Straškova a osobního automobilu Škoda Octavia v Hospozíně mezi stanicemi Kmětiněves a Černuc na Kladensku. Při nehodě na přejezdu se světly bez závor bylo zcela zničeno auto Škoda Octavia, na kterém byla vyčíslena škoda na 350 tisíc korun, dalších 50 tisíc korun si vyžádá oprava motorového osobního vlaku. Provoz na trati se podařilo obnovit až po více než 4 hodinách. Zavinění s největší pravděpodobností nebude na straně železnice, světelná signalizace na přejezdu byla v činnosti. Fotografie z této nehody

Za první čtvrtletí roku 2007 na železničních přejezdech zahynuly 2 osoby, zatímco v letošním roce 9 osob, přičemž za prvních 14 dní v dubnu Drážní inspekce zaznamenala dalších 9 nehod na železničních přejezdech, při nichž zahynuli 4 lidé. Bilance nehod na železničních nehod je tragická: letos zde při 62 nehodách zahynulo už 14 osob a 29 osob bylo zraněno.

 
‹‹   Předchozí   10 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Následující   ››

 

Nahoru