Železniční přejezdy

Nehody na železničních přejezdech

V posledních letech zaznamenává Drážní inspekce velmi vysoký počet smrtelných nehod na železničních přejezdech. Zatímco dříve lidé umírali při každé desáté nehodě na přejezdu, nyní je to již při každé šesté nehodě.

V České republice je více než osm tisíc železničních přejezdů. Každý musí odpovídat příslušným zákonům, vyhláškám a normám. Při dodržování všech pravidel ze strany účastníků silničního provozu je tedy střet s vlakem zcela vyloučen. Přesto na nich při několika stech nehodách ročně zahynou desítky osob. V drtivé většině jsou viníky účastníci silničního provozu, kteří vjedou na přejezd v době, kdy to zákon zakazuje.

Riskantní chování řidičů automobilů potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, jichž je pouze čtvrtina z celkového počtu, odehrává takřka polovina všech nehod.

Drážní inspekce usiluje o to, aby co největší množství těchto přejezdů bylo doplněno závorami. Tento způsob řešení úrovňového křížení silnice a dráhy se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový.

Problematice přejezdů se mimo webu DI věnují také stránky www.prejezdy.eu.

Drážní inspekce ve spolupráci s Železnicemi Slovenskej republiky připravila pro autoškoly film s názvem Řidič - postrach přejezdů. Snímek varuje účastníky silničního provozu před nebezpečím, kterému se často řidiči, cyklisté i chodci vystavují, když porušují zákon o provozu na pozemních komunikacích.

Film je vyroben celkem v 8 variantách, distribuce probíhá na DVD. Na internetu Drážní inspekce nabízí ke stažení základní českou (avi, 54,57 MB) a slovenskou (avi, 53,18 MB) verzi.

Tiskové zprávy týkající se nehod na přejezdech:

‹‹   Předchozí   10 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Následující   ››

Střet osobního vlaku s kamionem v Ptenském Dvorku na Prostějovsku: 8 zraněných, škoda téměř 3 miliony

16. 08. 2007 – 

Ve středu 15. srpna v 17.30 se v Ptenském Dvorku na Prostějovsku střetl osobní vlak jedoucí z Prostějova do Chornice s kamionem Mercedes a oběma podvozky vykolejil. Nehoda, která se stala na železničním přejezdu s výstražnými kříži, si vyžádala 8 zraněných cestujících a škodu ve výši cca 750 tisíc korun na vlaku a 2 miliony korun na kamionu. Vše nasvědčuje tomu, že zavinění nebude na straně železnice. Strojvedoucí před přejezdem neopomenul dávat výstražné znamení (houkal) a přejezd je osazen i značkou "Stop, dej přednost v jízdě". Práce na obnovení provozu probíhaly více než 7 hodin. Fotografie z této nehody
 

Střetnutí vlaku s motocyklem v Břidličné: 2 těžce zranění

27. 07. 2007 – 

Ve čtvrtek 26. července v 19.35 hodin se na přejezdu se světly bez závor v Břidličné na Bruntálsku střetl osobní vlak jedoucí z Bruntálu do Rýmařova s motocyklem Honda. Při nehodě byli těžce zraněni 22letý řidič a 23letý spolujezdec, škoda byla vyčíslena na 20 tisíc korun. Vše nasvědčuje tomu, že zavinění nebude na straně železnice, světla na přejezdu byla v činnosti. Fotografie z této nehody
 

90letý cyklista na Kroměřížsku narazil do boku vlaku

19. 07. 2007 – 

Ve čtvrtek 19. července v 10.05 hodin mezi Loukovem a Bystřicí pod Hostýnem 90letý dochůdce neubrzdil bicykl a narazil do boku osobního vlaku jedoucího z Valašského Meziříčí do Kojetína. Nehoda se stala na železničním přejezdu se světelnou signalizací bez závor a vyžádala si lehké zranění cyklisty. Provoz na trati byl přerušen do 11.45 hodin. Světla na přejezdu byla v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice.
 

krátké zprávy

17. 07. 2007 – 

 

Nehodě u Jablůnky se zřejmě dalo zabránit

07. 05. 2007 – 

V pondělí 7. 5. 2007 krátce po půlnoci se u Jablůnky na Vsetínsku střetla lokomotiva s hořícím kamionem, který uvízl na železničním přejezdu. Dosavadní průběh šetření ukazuje, že se nehodě dalo zabránit. Nebýt pomalé a nepřesné komunikace železničářů, kteří po ohlášení od hasičů okamžitě nepřerušili provoz, ke střetnutí vůbec nemuselo dojít.

 

Společná akce policie a Drážní inspekce potvrdila nezodpovědné chování řidičů na přejezdech

23. 04. 2007 – 

Nerespektování výstražného světelného zařízení, přejíždění a přecházení přes přejezd těsně před přijíždějícím vlakem, to byly nejviditelnější přestupky společné akce Policie ČR a Drážní inspekce, která v uplynulých 14 dnech proběhla na železničních přejezdech. Ještě častější ovšem bylo nedodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy přes železniční přejezd i o více než 20 km.h-1. Například u Kaznějova na Plzeňsku jel řidič přes přejezd rychlostí 92 km/h.

 

Policie a Drážní inspekce chystají akci na železničních přejezdech

28. 03. 2007 – 

Následkem nezodpovědného chování účastníků silničního provozu jen v loňském roce při 288 nehodách na železničních přejezdech zbytečně zahynulo 45 osob a dalších 147 osob bylo zraněno. Nerespektování výstražného světelného zařízení, přejíždění a přecházení přes přejezd těsně před přijíždějícím vlakem a nedodržování nejvyšší povolené rychlosti, to jsou přestupky, se kterými se Drážní inspekce setkává běžně. Vzhledem k tomu, že ke zlepšení chování řidičů nepřispělo ani zavedení bodového systému, je zapotřebí razantnějších výchovných kroků: během jara se na železničních přejezdech uskuteční společná bezpečnostní akce Policie ČR a Drážní inspekce!

 

Statistika nehod na přejezdech za rok 2006

13. 01. 2007 – 

Drážní inspekce zaznamenala v roce 2006 opět velký počet nehod na železničních přejezdech. V uplynulém roce došlo celkem ke 288 střetnutím, při kterých zemřelo 45 osob a dalších 147 bylo zraněno. Ke zlepšení bezpečnostní situace na přejezdech nepřispělo ani zavedení bodového systému. Počet mrtvých oproti minulému roku sice o 15 % klesl, ale celkový počet nehod vzrostl o 5 % a počet zraněných dokonce o 46 %. Všechny tyto mimořádné události byly způsobeny pouze a jen účastníky silničního provozu, a to nedovoleným vjezdem na železniční přejezd v důsledku porušení zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

 

Srážka na přejezdu v Ivančicích na Brněnsku

23. 12. 2006 – 

Drážní inspekce vyšetřuje nehodu, k níž došlo ve čtvrtek 23. prosince v 9.00 hodin u zastávky Ivančice město. Nákladní vlak jedoucí z Oslavan do Moravských Bránic se na přejezdu zabezpečeném výstražnými kříži střetl s osobním automobilem audi, v němž cestovali tři lidé. Vlak, jehož rychlost se v té době pohybovala kolem 27 kilometrů v hodině, tlačil před sebou automobil 61 metrů.

 

Počet nehod na přejezdech opět stoupl

12. 07. 2006 – 

Drážní inspekce v prvním pololetí roku 2006 zaznamenala další nárůst počtu nehod na železničních přejezdech. Během prvních šesti měsíců letošního roku na nich došlo celkem ke 174 střetům, což je o 29 více než za první pololetí roku 2005. Zemřelo při nich 20 osob a dalších 97 bylo zraněno. I když počet mrtvých je prakticky stejný, počet zraněných se více než zdvojnásobil. Všechny tyto mimořádné události byly způsobeny účastníky silničního provozu, a to nedovoleným vjezdem na železniční přejezd v důsledku porušení zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Pokračuje tím trend nastoupený v předchozích letech.

 

Světla na přejezdu blikala, přesto zemřely dvě ženy

19. 05. 2006 – 

Drážní inspekce vyšetřuje nehodu, k níž došlo dnes v 10.35 hodin na železničním přejezdu mezi stanicemi Lysá nad Labem a Čelákovicemi ve středních Čechách. Rychlík jedoucí z Hradce Králové do Plzně se na přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor střetl s osobním automobilem. Vlak jel před srážkou rychlostí přibližně 100 kilometrů v hodině a ujel dalších 683 metrů, než se strojvedoucímu podařilo soupravu zastavit.

 

Na železničních přejezdech za prvních 90 dnů letošního roku už 98 nehod!

12. 04. 2006 – 

Drážní inspekce v prvním čtvrtletí roku 2006 zaznamenala další nárůst počtu nehod na železničních přejezdech. Během prvních 90 dní letošního roku došlo celkem k 98 střetům, což je o 25 více než za první čtvrtletí roku 2005. Zemřelo při nich 8 osob a 47 jich bylo zraněno. Počet zraněných se zvýšil o 34 osob. Všechny tyto mimořádné události byly způsobeny účastníky silničního provozu, a to nedovoleným vjezdem na železniční přejezd v důsledku porušení zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

 

Statistika nehod na přejezdech v roce 2005

18. 01. 2006 – 

Drážní inspekce zaznamenala v roce 2005 opět velký počet nehod na železničních přejezdech. V uplynulém roce došlo celkem ke 274 srážkám, při kterých zemřelo 53 osob a dalších 101 bylo zraněno. Všechny tyto mimořádné události byly způsobeny pouze a jen účastníky silničního provozu, a to nedovoleným vjezdem na železniční přejezd v důsledku porušení zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

 

Přejezd v Sádku u Žatce: Sklopené závory, 1 mrtvý a 13 zraněných

07. 09. 2005 – 

Drážní inspekce vyšetřuje nehodu, k níž došlo ve středu 7. září ve 14.06 hodin se na železničním přejezdu u stanice Sádek u Žatce. Motorový osobní vlak jedoucí z Lužné u Rakovníka do Chomutova se na přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací se závorami střetl s nákladním automobilem vezoucím dříví. Při nehodě zahynul jeho řidič (1984), ve vlaku byl zraněn strojvedoucí, vlakvedoucí a 11 cestujících. Při nárazu vykolejil motorový i vlečný vůz osobního vlaku. Škoda na vlaku byla odhadnuta na půl miliónu korun, na nákladním automobilu na 400 tisíc korun, dalších 250 tisíc korun si vyžádá oprava přejezdového zabezpečovacího zařízení.

 

Drážní inspekce varuje před riziky, která hrozí minimálně na 353 železničních přejezdech

09. 08. 2005 – 

Drážní inspekce při své preventivní činnosti zjistila, že v České republice existují minimálně 353 železniční přejezdy, které představují bezpečnostní riziko pro uživatele pozemních komunikací, resp. pro provozování drážní dopravy. V těchto místech je nejbližší silniční křižovatka příliš blízko přejezdu, takže může nastat situace, kdy řidič dávající přednost vozidlům jedoucím po hlavní silnici nemůže splnit další ze svých základních povinností - neprodleně opustit se svým vozidlem železniční přejezd. Může tak způsobit závažnou dopravní nehodu (střet s vlakem).

 
‹‹   Předchozí   10 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Následující   ››

 

Nahoru