Železniční přejezdy

Nehody na železničních přejezdech

V posledních letech zaznamenává Drážní inspekce velmi vysoký počet smrtelných nehod na železničních přejezdech. Zatímco dříve lidé umírali při každé desáté nehodě na přejezdu, nyní je to již při každé šesté nehodě.

V České republice je více než osm tisíc železničních přejezdů. Každý musí odpovídat příslušným zákonům, vyhláškám a normám. Při dodržování všech pravidel ze strany účastníků silničního provozu je tedy střet s vlakem zcela vyloučen. Přesto na nich při několika stech nehodách ročně zahynou desítky osob. V drtivé většině jsou viníky účastníci silničního provozu, kteří vjedou na přejezd v době, kdy to zákon zakazuje.

Riskantní chování řidičů automobilů potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, jichž je pouze čtvrtina z celkového počtu, odehrává takřka polovina všech nehod.

Drážní inspekce usiluje o to, aby co největší množství těchto přejezdů bylo doplněno závorami. Tento způsob řešení úrovňového křížení silnice a dráhy se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový.

Problematice přejezdů se mimo webu DI věnují také stránky www.prejezdy.eu.

Drážní inspekce ve spolupráci s Železnicemi Slovenskej republiky připravila pro autoškoly film s názvem Řidič - postrach přejezdů. Snímek varuje účastníky silničního provozu před nebezpečím, kterému se často řidiči, cyklisté i chodci vystavují, když porušují zákon o provozu na pozemních komunikacích.

Film je vyroben celkem v 8 variantách, distribuce probíhá na DVD. Na internetu Drážní inspekce nabízí ke stažení základní českou (avi, 54,57 MB) a slovenskou (avi, 53,18 MB) verzi.

Tiskové zprávy týkající se nehod na přejezdech:

‹‹   Předchozí   10 20 23 24 25 26 27 28

Za nehody na přejezdech mohou řidiči automobilů

15. 06. 2004 – 

Nerespektování výstražného světelného znamení na železničním přejezdu a překračování povolené rychlosti až o 100 kilometrů v hodině - to jsou nejzávažnější přestupky, které v uplynulých dnech zjistila Policie České republiky v rámci celostátní akce zaměřené právě na chování řidičů automobilů před železničními přejezdy.

 

Mrtvých na přejezdech neubývá, jen v březnu na nich zemřelo 7 osob

09. 04. 2004 – 

Podle statistik Drážní inspekce se letošní nehodovost na železničních přejezdech vyvíjí stejně tragicky jako v loňském roce. Zatímco letos v lednu a v únoru zemřeli na přejezdech dva lidé, v březnu se počet mrtvých zvýšil na 7. Celkem se během prvního čtvrtletí letošního roku odehrálo na přejezdech v České republice 64 nehod, při nichž zahynulo 9 osob a dalších 20 bylo zraněno. Tato čísla jsou srovnatelná s údaji loňského tragického roku, kdy za první tři měsíce při 69 nehodách na přejezdech zahynulo 13 osob a 22 utrpělo újmu na zdraví.

 

U Studence se srazila sanitka s vlakem

24. 02. 2004 – 

Drážní inspekce vyšetřuje nehodu, k níž došlo dnes v 11.21 hodin v železniční stanici Studenec na Vysočině. Sanitka bez zapnutého výstražného majáku vjela na přejezd vybaveným světelným zabezpečovacím zařízením, které bylo v činnosti, přímo před přijíždějící nákladní vlak. Strojvedoucí nemohl nehodě zabránit, a to i přesto, že se vlak teprve rozjížděl ze stanice (pohyboval se rychlostí zhruba 20 kilometrů v hodině), soupravu deseti vozů vážící 350 tun se mu podařilo zastavit po 56 metrech.

 

Nehodu u Omic způsobil nejspíš řidič automobilu

17. 02. 2004 – 

Drážní inspekce vyšetřuje nehodu, k níž došlo dnes odpoledne ve 14.55 hodin u zastávky Omice na Brněnsku. Nákladní automobil vjel na přejezd zabezpečený výstražnými kříži přímo před přijíždějící motorový spěšný vlak jedoucí z Jihlavy do Brna, a to i přes to, že strojvedoucí dával výstražné znamení (houkal).

 

Statistika nehod na přejezdech za rok 2003

15. 01. 2004 – 

Drážní inspekce zaznamenala v roce 2003 výrazný nárůst následků nehod na železničních přejezdech. V uplynulém roce došlo celkem k 298 případům, při kterých zemřelo 63 osob a dalších 148 bylo zraněno. Drtivá většina všech těchto mimořádných událostí byla způsobena účastníky silničního provozu nedovoleným vjezdem na železniční přejezd v důsledku porušení zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

 

Srážka rychlíku s nákladním automobilem v Opavě

07. 01. 2004 – 

V úterý 6. ledna v 16.25 hodin se na železničním přejezdu v Opavě-Vávrovicích střetl rychlík jedoucí z Opavy do Olomouce s nákladním automobilem Renault Premium. Řidič automobilu byl těžce zraněn a letecká záchranná služba jej transportovala do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Ve vlaku byl lehce zraněn vlakvedoucí a jeden cestující.

 

Srážka rychlíku s nákladním vozem ve Vyškově

09. 12. 2003 – 

Dnes v 6.20 hodin ráno se u Vyškova střetl rychlík jedoucí z Olomouce do Brna s nákladním vozem, který ujel z tamní železniční stanice. Při srážce utrpěl jeden cestující tržnou ránu v obličeji a byl převezen do nemocnice pro podezření na otřes mozku. Železniční doprava na velmi frekventované jednokolejné trati Brno-Přerov je zatím přerušena. Škoda v tuto chvíli není ještě vyčíslena.

 

Říjen 2003: Rekordní počet mrtvých na přejezdech

07. 11. 2003 – 

Drážní inspekce zaznamenala v měsíci říjnu celkem 27 nehod na železničních přejezdech, při nich zemřelo celkem 9 osob a dalších 16 bylo zraněno. Zatímco v počtu střetů vlaků s osobními automobily se říjnová statistika příliš neliší od ostatních měsíců letošního roku, v počtu usmrcených osob se dostává na první místo (druhý skončil měsíc duben s 8 mrtvými).

 

Nákladní vlak v Praze srazil automobil

03. 10. 2003 – 

Drážní inspekce vyšetřuje nehodu, k níž došlo dnes ráno v 10.30 hodin na železničním přejezdu nedaleko železniční stanice Praha-Hlubočepy. Osobní automobil se čtyřmi cestujícími vjel přímo před přijíždějící nákladní vlak. Při srážce byli zraněni všichni členové posádky automobilu, podle předběžných odhadů půjde o tři těžká a jedno lehké zranění.

 

Počet přejetých osob a nehod na přejezdech přibývá

08. 09. 2003 – 

Drážní inspekce zaznamenala v období letních prázdnin nebývale vysoké množství dopravních nehod na železničních přejezdech. Velmi vysoký je i počet osob sražených či přejetých vlakem na trati nebo v kolejišti.

 

Nehodu u Ptení způsobil nejspíš řidič auta

29. 08. 2003 – 

Drážní inspekce vyšetřuje nehodu, k níž došlo dnes ráno v 8.40 hodin na železničním přejezdu u obce Ptení na Prostějovsku. Nákladní automobil vezoucí klády vjel na přejezdu zabezpečeném výstražnými kříži přímo před přijíždějící motorový osobní vlak z Prostějova do Chornic. Strojvedoucí vlaku nemohl srážce zabránit a čelo motorového vlaku narazilo do boku kabiny nákladního automobilu.

 

Statistika nehod na přejezdech za 1. pololetí 2003

06. 08. 2003 – 

Drážní inspekce zaznamenala za prvních šest měsíců letošního roku výrazný nárůst počtu dopravních nehod na železničních přejezdech. Od ledna do června 2003 došlo k 144 případům střetnutí silničních a drážních vozidel na úrovňových přejezdech, při nichž zahynulo 30 osob (to je více mrtvých, než za celý loňský rok) a 65 osob utrpělo újmu na zdraví. Až na jednu výjimku byly všechny tyto nehody plně zaviněny řidiči silničních vozidel, kteří nedovoleným vjetím na koleje několikrát porušili zákon č. 266/1994 Sb., o drahách, a zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

 
‹‹   Předchozí   10 20 23 24 25 26 27 28

 

Nahoru