Mrtví a zranění po vykolejení tramvaje v Praze na Karlově náměstí

Ve středu 16. března v 6.33 hodin vykolejila v Praze na Karlově náměstí tramvaj číslo 22 jedoucí z Hostivaře na Bílou Horu. Při odbočování k zastávce Karlovo náměstí na výhybce vykolejil poslední podvozek tramvaje. Druhý vůz následně najel do čekajících cestujících na protějším ostrovním nástupišti. Dvě osoby zranění na místě podlehly, dvě byly těžce zraněny a několik osob z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Jde o největší neštěstí na tramvajové dráze za poslední dobu.

Na místě nehody byli přítomni kromě vyšetřujících inspektorů Drážní inspekce (ředitel Územního inspektorátu Jan Hampl a vrchní inspektor Marián Konvalinka) také generální inspektor Drážní inspekce Zdeněk Žák.

Drážní inspekce zjišťuje možné příčiny vykolejení. Dosud není zřejmé, zda k němu došlo v souvislosti s technickou překážkou či závadou na infrastruktuře, vinou závady na tramvaji nebo důsledkem selhání lidského činitele.

Předběžná škoda na tramvaji byla vyčíslena na 60 tisíc korun. Provoz mezi zastávkami Karlovo náměstí a Lazarská byl přerušen do 9.26 hodin. V ostatních úsecích tramvaje jezdily normálně.

V roce 2004 došlo celkem k 1237 mimořádných událostem (nehodám) na tramvajových drahách, při kterých zahynulo 12 osob a 391 osob bylo zraněno. O vykolejení se jednalo celkem v 83 případech, z toho 38 se odehrálo na území Prahy.

V letošním roce došlo na tramvajových drahách dosud ke 214 mimořádným událostem, z toho k 7 vykolejením. Usmrceno bylo včetně dnešní nehody pět osob. Poslední tragédie s následkem smrti se stala v úterý 2. března krátce po půl desáté večer na tramvajové zastávce Želivského v Praze na Vinohradech. Šestnáctiletá dívka dobíhala, nestihla nastoupit a spadla mezi vozy tramvaje. Souprava tramvaje pak část těla dívky vlekla až do pankrácké vozovny.

V Praze dne 16. března 2005

Bc. Zdeněk Neusar, v. r.
tiskový mluvčí Drážní inspekce

Nahoru