Na Mělnicku vykolejil rychlík, škoda v řádech desítek milionů korun

V pondělí 19. 3. 2007 ve 21.33 hodin v Cítově na Mělnicku vykolejil rychlík jedoucí z Prahy do Děčína, a to po střetu s automobilem na železničním přejezdu se světly a závorami. Nehoda, při které vykolejila lokomotiva a tři vozy rychlíku, se obešla bez většího počtu zraněných, výše škody se nicméně pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Rychlík na přejezdu narazil do uvězněného osobního automobilu v rychlosti cca 140 km/h. Lokomotiva vykolejila a sjela z železničního náspu na pole, první až třetí vůz zůstaly stát napříč na kolejích, jeden z nich je nakloněný na bok. Při nehodě byl podle předběžných informací zraněn strojvedoucí a jeden cestující ve vlaku.

Není vyloučeno, že škoda na vlaku přesáhne 40 milionů korun, na trati 3 miliony korun, na zabezpečovacím zařízení 750 tisíc korun a na automobilu zn. Audi 150 tisíc korun.

Zatím neznáme všechny podrobnosti. V každém případě rychlík narazil již do prázdného automobilu, který na uvázl na přejezdu. Podle prvotního šetření byl přejezd v době střetnutí v činnosti, zavinění tedy zřejmě nebude na straně železnice.

Provoz se podaří obnovit zřejmě až ve večerních hodinách.

V roce 2007 Drážní inspekce zaznamenala už 45 střetů na železničních přejezdech, při nichž zahynuly 2 osoby a 31 jich bylo zraněno. Ve Středočeském kraji jde už o 11. případ. V celé České republice za celý loňský rok evidujeme 290 nehod na přejezdech (zemřelo 42 osob a 149 bylo zraněno), ve Středočeském kraji 41 (7 mrtvých a 21 zraněných).

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

V Praze dne 19. března 2007

Mgr. Zdeněk Neusar, v. r.
mluvčí Drážní inspekce

 

Nahoru