Nehodě u Jablůnky se zřejmě dalo zabránit

V pondělí 7. 5. 2007 krátce po půlnoci se u Jablůnky na Vsetínsku střetla lokomotiva s hořícím kamionem, který uvízl na železničním přejezdu. Dosavadní průběh šetření ukazuje, že se nehodě dalo zabránit. Nebýt pomalé a nepřesné komunikace železničářů, kteří po ohlášení od hasičů okamžitě nepřerušili provoz, ke střetnutí vůbec nemuselo dojít.

Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje informaci o uvízlém kamionu na železničním přejezdu ohlásil včas a zcela korektně, v přenosu a vyhodnocení informací selhaly pravděpodobně až České dráhy, a. s., které dopravu na trati mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem přes opakovanou urgenci hasičů nedokázaly zastavit ani deset minut od ohlášení.

Drážní inspekce nyní mj. analyzuje komunikaci mezi všemi zúčastněnými zaměstnanci, ze které vyplyne míra zavinění konkrétních osob. Vedle toho bude ve středu proveden také rozbor rychloměrného proužku, který přinese informace o chování strojvedoucího.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda na kamionu ale dosáhla cca 900 tisíc korun a dalších 250 tisíc korun na lokomotivě. Provoz na trati se podařilo obnovit v 1.50 hodin.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

V Praze dne 7. května 2007

Mgr. Zdeněk Neusar, v. r.
mluvčí Drážní inspekce

Nahoru