Přejezd u Žďáru nad Sázavou: 1 mrtvý, 1 zraněný

Dnes v 9.22 hodin se mezi Veselíčkem a Ždárem nad Sázavou střetl osobní vlak jedoucí z Tišnova do Žďáru nad Sázavou s osobním automobilem, v němž zahynul jeho řidič (muž 1951) a spolujezdkyně (1955) byla zraněna. Škoda na vlaku činí 240 tisíc korun, na automobilu 120 tisíc korun. Provoz byl obnoven ve 12.15 hodin.

Strojvedoucí vypověděl, že automobil nezastavil před železničním přejezdem - výstražný kříž je doplněn dopravní značkou P6 "Stůj, dej přednost v jízdě!" ("STOPka") a vjel přímo před vlak. Drážní inspekce ale zjistila, že přejezd nevyhovuje české technické normě ČSN 73 6380, a to tím, že řidič neměl dostatečný rozhled na trať ve směru, ze kterého přijížděl vlak. Do jaké míry to mělo vliv na příčinu nehody, nyní zkoumáme.

Fotografie z nehody

Letos zemřelo na železničních přejezdech dvojnásobné množství lidí než za stejné období loňského roku (nárůst z 15 na 30 usmrcených). Letošní rok je tedy nejtragičtější za posledních 7 let. V porovnání se stejným období roku 2009 jde o 48procentní nárůst v počtu nehod na přejezdech (z 96 na 142); počet zraněných stoupl o 56 % (z 36 na 56). V této souvislosti DI upozorňuje na film Řidič, postrach přejezdů, který vysvětluje základní principy chování při přejíždění přejezdů. Film je volně ke stažení na webu DI.

Nahoru