První nehoda na přejezdu v roce 2010

Hned 1. ledna v 5.40 hodin ráno se stala první nehoda na železničním přejezdu v letošním roce. Osobní vlak jedoucí ze Vsetína do Velkých Karlovic se na železničním přejezdu se světly bez závor v Halenkově střetl s mužem (1939), kterého zranil. Provoz na trati byl přerušen do 7.10 hodin. Podle výpovědi strojvedoucího byla výstražná světla v činnosti; muž na ně reagoval, ale při chůzi se zastavil příliš blízko koleje a souprava ho zachytila. Komisionální přezkoušení přejezdového zabezpečovacího zařízení potvrdilo jeho správnou činnost. Příčina tedy není na straně železnice.

V roce 2009 zahynulo na železničních přejezdech 14 chodců a 5 bylo zraněno (čísla jsou předběžná, u 4 těžce zraněných čekáme na vývoj jejich zdravotního stavu). Může se tedy jednat o podobnou bilanci jako v roce 2008, kdy na přejezdech zahynulo 20 chodců a 1 byl lehce zraněn.

Podle PŘEDBĚŽNÝCH statistik se loni na železničních přejedech odehrálo 227 nehod, při nichž (zatím) zahynulo 37 osob a 88 bylo zraněno. Jedná se o lepší bilanci než v roce 2008, kdy se na přejezdech odehrálo 247 nehod a zahynulo 45 osob a 124 osob.

Drážní inspekce v první polovině ledna vydá tiskovou zprávu podrobně analyzující nehody na železničních přejezdech v uplynulém roce (rozdělení podle způsobu zabezpečení přejezdu, krajů apod.).

Nahoru