Smrt cyklisty na železničním přejezdu u Liberce

Dnes v 7.36 se mezi stanicí Liberec a zastávkou Machnín střetl osobní vlak jedoucí z Liberce do Hrádku nad Nisou s cyklistou. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací (bez závor), která byla v době nehody v činnosti. Vlak se podařilo zastavit až 300 metrů za železničním přejezdem. Cyklista na místě nehody zraněním podlehl. Škoda na vlaku činí 1 500 Kč. Provoz byl obnoven v 10.35 hodin.

V roce 2010 se již jedná o osmý případ, kdy došlo ke střetnutí vlaku s cyklistou na železničním přejezdu. Při těchto nehodách v letošním roce zahynuli 4 lidé a 3 byli zranění. Oproti roku 2009 se jedná o 300 % nárůst v počtu nehod (2) i v počtu usmrcených (1) při těchto mimořádných událostech. Při šesti střetnutích vlaku s cyklistou za celý rok 2009 zemřeli tři lidé a dva byli zraněni.

Drážní inspekce upozorňuje na zvýšenou možnost vzniku těchto mimořádných událostí v letních měsících, které jsou spojeny s častějším pohybem cyklistů i pěších v okolí železnice i železničních přejezdů. V této souvislosti Drážní inspekce upozorňuje na film Řidič, postrach přejezdů, který vysvětluje základní principy chování při přejíždění přejezdů a film Hazardéry železnice zabíjí, který se věnuje problematice chování lidí v okolí železnice. Filmy jsou volně ke stažení na webu Drážní inspekce.

Nahoru