Srážka dvou nákladních vlaků ve Vranovicích ohrozila i projíždějící rychlík

Ve čtvrtek 15. června v 6.06 hodin se ve Vranovicích na Břeclavsku srazily dva nákladní vlaky. Do soupravy stojící ve stanici narazil nákladní vlak, který minul návěstidlo zakazující jízdu. Po nárazu byl těžce zraněn strojvedoucí jedoucího vlaku a vykolejily čtyři prázdné vozy stojícího vlaku. Strojvedoucí stojící soupravy stihl před nárazem vyskočit a z nehody vyvázl bez zranění.

V době srážky stanicí projížděl také rychlík Vysočina z Břeclavi do Františkových Lázní. Jeho strojvedoucí spatřil náraz nákladních vlaků a okamžitě použil rychlobrzdu. Přesto lokomotiva rychlíku v rychlosti cca 60 kilometrů v hodině najela na upadlý nárazník jednoho z vykolejených nákladních vozů. Cestujícím v soupravě se nic nestalo.

Předpokládaná škoda na trati je odhadována na čtyři až pět milionů korun, na nákladních vlacích asi na jeden milion korun a na lokomotivě rychlíku pak na několik desítek tisíc korun.

Nákladní vlak, který minul návěstidlo zakazující jízdu, vezl náklad z východních Čech do Chorvatska. Do stojící soupravy nákladního vlaku Břeclav-Nymburk narazil v rychlosti přibližně 40 kilometrů v hodině a zhruba 70 metrů ho před sebou tlačil. Příčiny nehody se šetří. Zatím není zřejmé, zda se jednalo o technickou závadu nebo o selhání lidského činitele.

K poslední vážné nehodě, kdy se srazily dva vlaky, došlo 20. února v Kropáčově Vrutici na Mladoboleslavsku. Po průjezdu kolem návěstidla zakazujícího jízdu se tam střetl rychlík s nákladním vlakem, těžce zraněn byl strojvedoucí a lehce desítka cestujících. V tomto případě šetření nehody není ještě uzavřeno.

V Praze dne 15. června 2006

Mgr. Zdeněk Neusar
tiskový mluvčí Drážní inspekce

Nahoru