Srážka osobních vlaků v Paskově na Frýdecko-Místecku: škoda 7,5 milionu korun, desítky zraněných

Desítky zraněných cestujících, strojvedoucího i vlakvedoucí a škodu přes 7,5 milionu korun si dnes v 9.10 hodin vyžádala srážka dvou osobních vlaků v Paskově. Zpožděný osobní vlak jedoucí z Kojetína do Ostravy v Paskově nepočkal na příjezd osobního vlaku z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm, s nímž měl ve stanici křižovat, a vyrazil na trať, i když na odjezdovém návěstidle svítila návěst „Stůj“. Po ujetí 475 metrů vlak v rychlosti přibližně 40 km/h čelně narazil do protijedoucího osobního vlaku, který před srážkou stihl zastavit, a jedním podvozkem vykolejil.

Škoda byla předběžně vyčíslena 7,5 milionu korun na vlacích a 2 tisíce korun na železničním svršku. Na stanovení příčiny nehody je dosud brzy, s největší pravděpodobností k ní však došlo důsledkem selhání lidského činitele. Provoz na trati je stále přerušen.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES, o bezpečnosti železnic.

V Praze dne 16. února 2009

Mgr. Zdeněk Neusar, v. r.
mluvčí Drážní inspekce

Nahoru