Srážka vlaku EuroCity Comenius se spadlým mostem: 7 mrtvých, desítky zraněných, škoda na železnici 136 mil. Kč

Při rychlosti 90 km/h narazil ve Studénce dne 8. 8. 2008 vlak EuroCity Commenius do části silničního mostu, který se zřítil na železniční trať. Zahynulo 7 cestujících, dalších 64 osob (včetně strojvedoucího) bylo ošetřeno lékaři. Provoz na hlavním tahu mezi Ostravou a Prahou je přerušen. Fotografie z této nehody

Nehoda se stala v 10.30 hodin. Strojvedoucí vypověděl, že při průjezdu stanicí Studénka si všiml, že se mostní konstrukce silničního nadjezdu před ním zhoupla a začala padat. Použil proto rychlobrzdu a schoval se ve strojovně. Z rozboru dat stažených z lokomotivy vyplynulo, že vlak při průjezdu stanicí Studénka jel rychlostí 134 kilometrů v hodině, začal brzdit a po ujetí vzdálenosti 452 metrů došlo k nárazu do mostní konstrukce při rychlosti vlaku 90 km/h. Při nehodě vykolejila lokomotiva a 4 vozy vlaku EuroCity (zbývajících 6 vozů zůstalo na koleji), dále na sousední koleji vykolejily 3 vozy nákladního vlaku. Škoda na soupravě mezinárodního vlaku EuroCity byla odhadnuta na 120 miliónů korun, na nákladním vlaku na 6 mil. Kč a na trati (koleje, troleje) na 10 miliónů korun.

Vzhledem k závažnosti této mimořádné události má Drážní inspekce na místě střetu tři vrchní inspektory a generálního inspektora. Přestože se šetření teprve rozbíhá a tudíž na stanovení přesné příčiny je ještě brzy, s největší pravděpodobností nebude příčina na straně železnice (část mostu spadla těsně před projíždějící vlak).

V letošním roce se jedná o 88. případ srážky vlaku s překážkou (statistika nezahrnuje střety na železničních přejezdech a sražené osoby). Všechny tyto případy (vyjma dnešního) se obešly bez újmy na zdraví. Největší podíl na těchto nehodách mají spadlé stromy či větve (42 %), zvířata (15 %), ostatní srážky byly s různými pohozenými předměty (jízdní kola, balíky slámy apod.). Nejzávažnější případ z letoška (mimo dnešní den) se odehrál mezi stanicemi Polom a Suchdol nad Odrou 25. června ve 21.19 hodin, kde se vlak InterCity Moravia Budapešť-Bohumín srazil se spadlým stromem v trakčním vedení, škoda byla vyčíslena na 859 792 Kč.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

V Praze dne 8. srpna 2008

Mgr. Jan Kučera, v. r.
náměstek generálního inspektora Drážní inspekce

Nahoru