Srážka vlaků na Prachaticku: ošetřeno 26 osob

Ve středu 20. 6. v 8.41 hodin se ve stanici Černý Kříž na Prachaticku srazily dva osobní vlaky. Posunující osobní vlak do Českého Krumlova v rychlosti cca 18 km/h prudce narazil do osobního vlaku odjíždějícího do Nového Údolí. Nehoda si vyžádala ošetření 26 osob, z toho 9 cestujících a vlakvedoucí vlaku byli s lehkým zraněním odvezeni do nemocnice. Obě soupravy přijely z Volar jako jeden vlak a v Černém Kříži se dělily na dvě části. První část odjížděla jako osobní vlak do Nového Údolí a z důvodu pozdního výstupu cestující zastavila. Zezadu do ní následně narazila druhá (sunutá) část, která měla po přestavení na jinou kolej odjet jako osobní vlak do Českého Krumlova. Fotografie z této nehody

I když je na stanovení příčiny nehody dosud brzo, dá se předpokládat, že k ní došlo vinou selhání lidského činitele - zaměstnanců Českých drah. Míru zavinění konkrétních osob zjišťujeme.

Provoz na tratích Černý Kříž-Volary, Černý Kříž-České Budějovice a Černý Kříž-Nové Údolí nebyl přerušen, škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

V Praze dne 20. 6. 2007

Mgr. Zdeněk Neusar, v. r.
tiskový mluvčí Drážní inspekce

Nahoru