Srážka vlaků na Šumavě

Dnes ve 14.52 hodin se na trati mezi Bavorovem a Blanicí na Šumavě čelně srazily dva motorové osobní vlaky jedoucí v trase Prachatice-Číčenice a Číčenice-Volary. Při srážce zahynul jeden cestující, dalších cca 30 osob bylo zraněno. Železniční doprava na jednokolejné regionální trati Číčenice-Volary je zatím přerušena a mohla by být zprovozněna nad zítřejším ránem.

V době srážky se rychlost každého z vlaků pohybovala kolem 40 kilometrů v hodině. Po nárazu všechny vozy vykolejily. Škoda v tuto chvíli není ještě vyčíslena, předpokládá se, že přesáhne půl miliónu korun.

Vzhledem k závažnosti této mimořádné události má Drážní inspekce na místě střetu tři vrchní inspektory a šetří nehodu nezávisle na Českých drahách. Přestože je celá událost stále v šetření a tudíž na stanovení přesné příčiny je ještě brzy, podle všeho srážku způsobil strojvedoucí jednoho z vlaků tím, že nevyčkal v určené stanici na protijedoucí soupravu a vjel na trať. Jedná se tedy zřejmě o selhání lidského činitele a fatální porušení právních norem České republiky (konkrétně vyhlášky č. 173/1995, kterou se vydává dopravní řád drah).

Praze dne 22. července 2004

Mgr. Jan Kučera, v. r.
tiskový mluvčí Drážní inspekce

Nahoru