Srážka vlaku s lokomotivou: 10 cestujících bylo zraněno

Deset zraněných cestujících, z toho jednoho těžce, si ve středu 26. října v 8.10 hodin vyžádal střet lokomotivy s osobním vlakem jedoucím z Krnova do Olomouce. Motorová souprava s 35 cestujícími se nemohla na spadaném listí mezi Zátorem a Miloticemi nad Opavou na Bruntálsku rozjet. Na pomoc mu proto vyjela další lokomotiva, která však před uvázlou soupravou nezastavila a narazila do ní. Při střetu vykolejil stojící motorový vůz.

Podle předběžných závěrů Drážní inspekce vyjela pomocná lokomotiva na trať z Milotic nad Opavou rychlostí přibližně 40 km/h a strojvedoucí ihned za stanicí začal brzdit. Lokomotiva ale na mokrém listí dostala smyk a strojvedoucímu se ji před uvázlým vlakem nepodařilo zastavit ani po 800 metrech intenzivního brzdění za použití pískovačů.

Příčiny střetnutí se šetří. Je však pravděpodobné, že částečnou vinu i přes nepřízeň počasí ponese strojvedoucí, který měl v tomto případě jet pouze takovou rychlostí, aby byl schopen před stojícím vlakem za všech okolností zastavit.

Předpokládaná škoda na vykolejeném motorovém voze je stanovena na 2,5 milionu korun, na pomocné lokomotivě 500 tisíc korun a na kolejích přibližně 30 tisíc korun.

Místo vlaků mezi Krnovem a Miloticemi nad Opavou jezdily autobusy. Provoz vlaků byl sníženou rychlostí obnoven v 17.00 hodin.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

V Praze dne 26. října 2005

Bc. Zdeněk Neusar, v. r.
tiskový mluvčí Drážní inspekce

Nahoru