Srážku vlaků v Čerčanech zřejmě zavinila lidská chyba

Jeden lidský život si vyžádala srážka vlaků v sobotu 14. července v 10.06 hodin v Čerčanech na Benešovsku. Rychlík jedoucí z Prahy do Českých Budějovic narazil do stojící soupravy osobního vlaku z Prahy do Benešova u Prahy (bez cestujících). Fotografie z této nehody

Při nárazu zahynul třiapadesátiletý strojvedoucí v odstavené soupravě, osmatřicetiletý strojvedoucí rychlíku byl po nehodě přepraven do nemocnice a večer propuštěn do domácího ošetřování. Cestující ve vlaku utrpěli drobná poranění (oděrky, pohmožděniny, boule), lehká zranění lékaři klasifikovali u osmi z nich, přičemž pět cestujících bylo ošetřeno v nemocnici.

Škoda byla předběžně odhadnuta na deset miliónů korun. Doprava na trati nebyla přerušena, neboť nehoda se stala ve stanici a sražené vlaky se mohly objíždět po okolních kolejích.

Vzhledem k závažnosti této mimořádné události měla Drážní inspekce na místě střetu tři vrchní inspektory. Přestože je šetření teprve v raném stádiu, prvotní závěry naznačují, že nehodu zřejmě nezpůsobila technická závada, ale selhání jednoho či více zaměstnanců Českých drah, a. s. Na stanovení konkrétního viníka (viníků) je však ještě brzy, napřed musí proběhnout výslechy příslušných osob. Podle dosavadních výsledků šetření je ale možné konstatovat, že strojvedoucí rychlíku měl povolen vjezd do stanice, kde přibližně v třicetikilometrové rychlosti narazil do osobního vlaku.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

V Praze dne 14. 7. 2007

Mgr. Jan Kučera, v. r.
náměstek generálního inspektora DI

Nahoru