Tragické střetnutí vlaku s dítětem ve Vraňanech

Dnes v 9.20 se ve stanici Vraňany střetl vlak EuroNight Phoenix (Berlin Ostbahnhof – Praha hlavní nádraží) s dítětem (holčička – 2008). Nehoda se udála na 1. staniční koleji, přímo proti dopravní kanceláři. Holčička byla na místě usmrcena. Do 10.30 hodin byl provoz řízen pouze po jedné koleji. Od 10.30 byl na žádost policie provoz na obou kolejích úplně zastaven a obnoven byl ve 12.20 hodin.

Dítě se na nástupiště dostalo z přilehlého bufetu, kde bylo se svou babičkou. Následně vstoupilo z prvního nástupiště do kolejiště a šlo směrem proti jízdě vlaku, který jel rychlostí přibližně 160 km/h.

Drážní inspekce letos eviduje 126 střetů vlaku s osobou, při nichž zemřelo 92 lidí. Oproti roku 2009 se jedná o 11% nárůst počtu usmrcených osob (za stejné období loňského roku zemřelo na železničních dráhách při 111 nehodách 83 osob).

Drážní inspekce, nejen ve spojitosti s touto událostí, upozorňuje na zvýšené riziko vzniku těchto nehod v letních měsících, kdy děti nechodí do školy a cestou za zábavou si často zkracují cestu a přecházejí koleje v místech, která jsou veřejnosti nepřístupná. Proto Drážní inspekce vyzývá všechny rodiče, aby důsledně dohlíželi na chování svých dětí a minimalizovala se tak možnost vzniku dalších tragických nehod. Drážní inspekce se této problematice intenzivně věnuje a v rámci předcházení vzniku těchto mimořádných událostí natočila film Hazardéry železnice zabíjí, který se věnuje problematice chování v okolí železnice a jasně specifikuje, jak by se lidé v těchto místech měli chovat. Tento film je ke stažení na webu Drážní inspekce, stejně jako další preventivní materiály určené pro děti (například zábavná hra s problematikou chování v okolí železnice).

Nahoru