V Ostravě hořel trolejbus s lidmi

Dnes v 19.32 hodin začal za jízdy v Ostravě-Mariánských Horách hořet trolejbus s cestujícími. Díky bleskové reakci řidiče naštěstí nedošlo ke zranění cestujících, pouze řidič se při pokusu uhasit vozidlo nadýchal zplodin a musel být převezen do nemocnice v Ostravě-Fifejdách. Předběžná škoda na vozidle činí 4 milióny korun.

Při výjezdu cca 8 let starého kloubového trolejbusu linky č. 102 ze smyčky Sokola Tůmy došlo ke vznícení motoru v zadní části. Řidič stihl otevřít dveře a pomohl cestujícím s vystupováním. Po té se pokusil ručními hasicími přístroji požár uhasit, což se mu nepodařilo. Oheň zlikvidoval celé vozidlo, z něhož zbyly jen kovové části a kola. Na trolejbusové trati byl přerušen provoz do 20.43 hodin.

Vrchní inspektor Drážní inspekce, který byl na místě šetření nehody přítomen, předpokládá, že za nehodu může technická závada na vozidle. Trolejbus a jeho zařízení však musí splňovat řadu technických norem a provozovatel (v tomto případě Dopravní podnik Ostrava, a. s.) má povinnost provádět pravidelné technické kontroly a revize. Proto během vyšetřování Drážní inspekce prověří mj. i systém těchto prohlídek.

Podle právních předpisů České republiky musí být všechna drážní vozidla přepravující osoby dostatečně vybavena protipožárními prostředky. Proto jedna z oblastí, kterou Drážní inspekce obzvlášť pečlivě kontroluje, je umístění hasicích přístrojů ve vlacích, v tramvajích, trolejbusech a metru. Z dlouhodobých statistik Drážní inspekce vyplývá, že zatímco ve vozidlech městské hromadné dopravy v drtivé většině hasicí přístroje jsou v dobrém stavu a v dostatečném množství, odpovídající protipožární vybavení má jen přibližně polovina vozů Českých drah. Přitom největší absence hasicích přístrojů zaznamenáváme v soupravách dálkových rychlíků a vlaků vyšší kvality kategorie Expres a InterCity. Důvodem těchto nedostatků jsou především krádeže ze stran cestujících, nicméně je na Českých drahách, aby tento problém řešily.

Praze dne 24. června 2004

Mgr. Jan Kučera, v. r.
tiskový mluvčí Drážní inspekce

Nahoru