Vykolejení vozů v Leštině u Světlé způsobilo pětimilionovou škodu

V pondělí 19. listopadu v 15.31 hodin v Leštině u Světlé na Havlíčkobrodsku vykolejily tři vozy nákladního vlaku. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, celková škoda ale dosáhla téměř pěti milionů korun a nehoda si vyžádala více než sedmnáctihodinové přerušení provozu. Fotografie z této nehody

Vozy vykolejily při odjezdu vlaku ze stanice. Přestože strojvedoucí bez prodlení použil rychlobrzdu, zastavit vlak o hmotnosti téměř 2 tisíce tun se mu podařilo až po cca 500 metrech. Poslední dva vozy skončily na pravém boku, třetí vůz od konce na levém boku. Předběžná škoda činí 3,8 milionu korun na železničním svršku, půl milionu korun na trolejích, půl milionu korun na vozech a 100 tisíc korun na zabezpečovacím zařízení.

I když je na stanovení příčiny nehody ještě brzy, předpokládá se, že k nehodě došlo vinou technické závady na jednom z vykolejených vozů. Definitivně to ale bude možné potvrdit až po provedení komisionální prohlídky. Vyloučena není ani technická závada na kolejích a selhání lidského činitele. Provoz na trati z Havlíčkova Brodu do Kolína byl po jedné koleji obnoven dnes v 8.38 hodin. Práce na druhé koleji budou probíhat nejméně do zítřka.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

V Praze dne 20. listopadu 2007

Mgr. Zdeněk Neusar, v. r.
tiskový mluvčí Drážní inspekce

Nahoru