EN Česky

Během čtyř hodin se dnes udála tři střetnutí na železničním přejezdu zabezpečených světelnou signalizací bez závor, která byla ve všech třech případech v činnosti. Při jedné z těchto mimořádných události zahynula spolujezdkyně.

První dnešní střetnutí na železničním přejezdu se událo v 8.45 hodin v Olomouci, kde se střetl osobní vlak (Senice na Hané – Olomouc) s osobním automobilem. Tato mimořádná událost se obešla bez zranění a škoda byla vyčíslena na 160 000 Kč (50 tis. vlak, 50 tis. trať, 60 tis. automobil). Provoz na trati byl obnoven v 10.10 hodin.

Střetnutí na přejezdu s tragickými následky se odehrálo v 10.32 hodin v Lubech na Klatovsku, kde se střetl osobní vlak jedoucí z Horažďovic do Klatov s osobním automobilem. Při nehodě zemřela spolujezdkyně z osobního automobilu. Škoda byla odhadnuta na 220 000 Kč (150 tis. automobil, 30 tis. vlak, 40 tis. trať). Provoz na trati je stále přerušen.

Prozatím poslední dnešní střetnutí na železničním přejezdu se událo ve 12.28 hodin mezi Černěticemi a Níšovicemi na Strakonicku. Osobní vlak, který jel z Volar do Strakonic, se tam střetl s osobním automobilem. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Provoz na trati byl obnoven ve 14.55 hodin.

Stejný počet střetnutí na přejezdu (3) se 23. 2. udál také v roce 2011, kdy se postupně střetly osobní vlaky s uživateli pozemní komunikace v Jindřichově Hradci, Týně nad Vltavou a v Krásné Studánce na Liberecku. Při těchto nehodách byli lehce zraněni čtyři lidé.

V letošním roce se již na železničních přejezdech událo celkem 34 střetnutí, což je obdobný počet jako za stejné období roku 2012 (37). Stejných hodnot, jako v roce 2012, dosahuje počet usmrcených (6), přičemž v porovnání s rokem 2012 výrazně poklesl počet zraněných. Velký podíl na extrémně vysokém počtu zraněných v roce 2012 však má střetnutí na železničním přejezdu v Březnici, kde bylo zraněno 7 osob (o mimořádné události jsme informovali na našich webových stránkách).

Drážní inspekce dlouhodobě upozorňuje na rizika spojená s pohybem v okolí železnice, která mohou přinést následky nejvážnější (smrt). V souvislosti s aktuálními událostmi na železničních přejezdech, kdy dochází k úmrtím a zraněním osob i značným škodám na majetku v rámci následků, Drážní inspekce apeluje nejen na všechny řidiče, ale i všechny uživatele pozemních komunikací, aby respektovali zákon a v době, kdy je na železničním přejezdu dávána světelným zabezpečovacím zařízením výstraha, v žádném případě nevjížděli/nevstupovali na železniční přejezd a u železničních přejezdů pouze s výstražnými kříži se přesvědčili, že mohou bezpečně přes koleje přejet/přejít. Velmi nebezpečné je také vjíždění na přejezd v době, kdy se závory zvedají, protože i v této době je přejezd pro uživatele silniční komunikace uzavřen (stále ještě blikají červená světla), takže závory mohou okamžitě spadnout a neukázněného řidiče uvěznit na přejezdu.

Drážní inspekce v minulosti připravila řadu preventivních kampaní, aby varovala dospělé i děti. V roce 2009 vydala DVD s filmem Hazardéry železnice zabíjí, který názorně ukazuje, co vše hrozí lidem na železnici, pokud se v jejím okolí budou chovat nezodpovědně. Do autoškol byl také v roce 2007 distribuován film Řidič, postrach přejezdů, který zdůrazňuje pravidla při přejíždění železničních přejezdů (například málo známý fakt, že i na přejezdech se světly a závorami se musí v případě, že nebliká bílé světlo, řidič rozhlédnout). V roce 2008 také všechny základní školy obdržely nástěnný obraz s názvem Hurá na cesty, pracovní sešity a pomůcky pro děti 2. tříd, které se tak hravou formou učily bezpečnému cestování vlakem a chování poblíž kolejí. O rok dříve v létě Drážní inspekce varovala občany tématickými billboardy před nezodpovědným chováním, ještě na jaře téhož roku pak připravila vědomostně-bezpečnostní soutěž pro děti v dětském časopisu Hurá. Všechny kampaně jsou ke stažení na webu DI.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává preventivní státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

 

 

V Praze dne 23. 2. 2013

 

Mgr. Martin Drápal, v.r.

mluvčí Drážní inspekce

 

 

'